Benzin v USA poprvé za čtyři roky zlevnil pod tři dolary za barel | E15.cz

Benzin v USA poprvé za čtyři roky zlevnil pod tři dolary za barel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, E15

ČTK, msc

Průměrná cena benzinu ve Spojených státech v sobotu poprvé za poslední čtyři roky klesla pod tři dolary za galon (zhruba 17,6 koruny za litr). Vyplývá to podle agentury AP z údajů motoristické organizace AAA. V České republice nyní průměrná cenu benzinu Natural 95 podle čtvrtečních čísel společnosti CCS vyjde na více než 36 korun za litr.

Průměrná cena benzinu v USA během října klesla o 33 centů na rovné tři dolary za galon. V sobotu pak sestoupila na 2,995 dolaru za galon. Pro Američany byly cenovky u čerpacích stanic začínající číslicí dvě natolik nezvyklé, že si je mnozí fotografovali. „Je to senzační,“ uvedl k poklesu cen benzinu analytik Tom Kloza ze společnosti Oil Price Information Service. „Jsem trochu šokovaný,“ dodal.

Když se průměrná cena benzinu v USA v prosinci 2010 přehoupla přes tři dolary za barel, neměli řidiči jistotu, že se někdy pod tuto hranici opět vrátí. Globální poptávka po ropě a benzinu totiž byla v té době kvůli rozvoji automobilismu v méně vyspělých zemích na vzestupu a na Blízkém východě, který je významným dodavatelem ropy, se schylovalo k nepokojům.

Pomalý růst poptávky

Nyní však poptávka roste pomaleji, než se předpokládalo, produkce ropy se zvyšuje díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek a Blízký východ pokračuje v dodávkách suroviny na trh, píše AP.

„Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy zaplatila méně než 30 dolarů za natankování deseti galonů,“ uvedl Trisha Penaová z amerického státu Tennessee, která na čerpací stanci natankovala benzin s cenou 2,57 dolaru za galon. Podobně jako řada dalších Američanů si pořídila fotografii cenovky, kterou pak sdílela na internetu.

Američané ušetří 50 dolarů měsíčně

Pokles ceny benzinu z loňského celoročního průměru 3,51 dolaru za galon podle AP přináší typické americké domácnosti úsporu kolem 50 dolarů (zhruba 1100 korun) měsíčně.

Agentura AP rovněž upozorňuje, že benzin je nyní ve Spojených státech znovu levnější než mléko, jehož průměrná cena v září činila 3,73 dolaru za galon. Celoroční průměrná cena mléka by tak letos poprvé od roku 2011 mohla překonat celoroční průměrnou cenu benzinu.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.