Berlusconi se prý domluvil na rezignaci, koaliční partner to popírá | E15.cz

Berlusconi se prý domluvil na rezignaci, koaliční partner to popírá

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italský premiér Silvio Berlusconi se údajně tajně dohodl s koaliční Ligou severu, že brzy odstoupí. Napsal to list La Repubblica. Podle BBC však antiimigrační partaj tyto zprávy popřela s tím, že jde o pokus podkopat Berlusconiho pozici.

Podle italských novin by měl předseda vlády rezignovat už prosinci nebo v lednu. V příštím roce na jaře by se pak v Itálii konaly předčasné volby. Na tomto postupu se údajně Berlusconi domluvil s šéfem ligy Umbertem Bossim během jednání o hospodářských reformách, požadovaných Evropskou unií. „Nedělejte ze mě hlupáka v Bruselu, a já slibuji, že půjdeme v březnu k volbám,“ prohlásil údajně mediální magnát před dnešním unijním summitem.

Unie po Itálii žádá, aby se vypořádala s veřejným dluhem ve výši 1,9 bilionu eur, což se rovná 120 procentům HDP. Chce po ní například důchodovou reformu. Podle listu La Repubblica je součástí dohody souhlas ligy s tím, že důchodový věk do roku 2026 vzroste na 67 let.

Oficiálně Bossi po debatě s Berlusconim uvedl, že se na reformách domluvili, záleží však na Bruselu, jestli mu italský plán bude stačit. „Nakonec jsme našli cestu. Nyní se uvidí, co tomu řekne EU,“ sdělil novinářům. Podle některých médií je návrh Říma pouze vágní a obsahuje jen minimum detailů, jak by vláda chtěla nastartovat hospodářský růst.

Komentátoři míní, že by nebylo překvapením, kdyby se zprávy o zamýšlené rezignaci premiéra potvrdily. Podle nich dost možná doufá ve své znovuzvolení, protože je přesvědčen o tom, že Itálie nyní nemá žádnou jinou osobnost, jež by mohla zemi vést.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video