Bez práce je už téměř milion Řeků, nezaměstnanost vzrostla o třetinu | E15.cz

Bez práce je už téměř milion Řeků, nezaměstnanost vzrostla o třetinu

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v Řecku se loni v říjnu meziročně zvýšila o třetinu na 903 tisíc nezaměstnaných. Jde tedy o 18,2 procenta aktivního obyvatelstva, což bylo proti září o 0,7 procentního bodu víc. V říjnu 2010 byl přitom podíl lidí bez práce 13,5 procenta. O dvaatřicetiprocentním nárůstu nezaměstnanosti dnes informoval řecký statistický úřad.

Problémy na trhu práce nejhůře postihují mladé lidi mezi 15 a 25 lety, v této kategorii je míra nezaměstnanosti 45,5 procenta. Mezi ženami je nezaměstnaných 21 procent.

Z řeckých regionů je na tom nejhůře střed země, kde je bez práce 23 procent lidí. V aténském regionu, kde se koncentruje zhruba třetina obyvatel Řecka, je nezaměstnanost 19,2 procenta. V září to bylo 18,1 procenta a předloni v říjnu 14,4 procenta.

Řecko pocítilo novou vlnu nezaměstnanosti počátkem roku 2010, kdy se prudce zhoršila finanční situace státu. Letošní rok je pátým po sobě, kdy je země v recesi.

Řecká ekonomika nyní čerpá rozsáhlou finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která je ale podmíněna úspornými opatřeními vlády. Ta opakovaně vyvolávají protesty obyvatel, zejména odborů.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video