Bild: Polský řidič kamionu žil až do konce masakru, možná zabránil větší katastrofě

Útok na vánoční trhy v Berlíně

Útok na vánoční trhy v Berlíně Zdroj: Reuters

Útok na vánoční trhy v Berlíně
Útok na vánoční trhy v Berlíně
Útok na vánoční trhy v Berlíně
Útok na vánoční trhy v Berlíně
Útok na vánoční trhy v Berlíně
11
Fotogalerie

Polský řidič kamionu zemřel až po masakru na berlínském vánočním trhu. S odvoláním na výsledky pitvy o tom dnes informoval deník Bild. Předtím se v kabině řidiče strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší katastrofě. Při pondělním útoku na vánoční trh v centru Berlína zemřelo 12 lidí a další desítky utrpěly těžká zranění.

Nejčtenější německý deník uvedl, že sedmatřicetiletý Polák Lukasz U. byl malorážní zbraní zastřelen, až když se kamion po průjezdu částí vánočního trhu zastavil. Dosud se spekulovalo, že zemřel dříve, možná již v momentě, kdy pachatel kamion zcizil.

Na těle polského řidiče se našly také rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo. Podle Bildu je možné, že Lukasz U. sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí. Kamion trhem neprojel přímo, ale po 60 až 80 metrech skončil na silnici vedoucí po jeho okraji.

Šéf německých kriminalistů věří v úspěch pátrání po útočníkovi

Šéf Svazu německých kriminalistů André Schulz je přesvědčen, že policie bude mít již brzy nového podezřelého z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, při němž zahynulo 12 lidí. Zatím dostala na 500 tipů.

"Jsem poměrně optimistický, že možná už zítra nebo v blízké budoucnosti budeme mít nového podezřelého," řekl Schulz v úterý večer ve veřejnoprávní televizi ZDF. Je toho mnoho, o čem nyní nemůže mluvit, policie podle něj má ale dobré indicie, které by ji mohly navést správným směrem.

Policisté nyní podle Schulze vyhodnocují mimo jiné otisky prstů, stopy DNA či data o pohybu mobilních telefonů v oblasti útoku.

Policie sice krátce po útoku v pondělí večer zatkla podezřelého Pákistánce, neměla proti němu ale dostatek důkazů. V úterý večer ho tedy propustila.

K útoku se v úterý večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Spojené státy ale uvedly, že mají prozatím příliš málo informací na to, aby mohly potvrdit, že jsou za tímto činem skutečně teroristé z IS.