Biskupové se vymezili proti Kotlebovi: Víra je neslučitelná s rasismem | E15.cz

Biskupové se vymezili proti Kotlebovi: Víra je neslučitelná s rasismem

Biskupové se vymezili proti Kotlebovi: Víra je neslučitelná s rasismem
Marian Kotleba
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Katolická církev na Slovensku odsoudila pronásledování Židů za válečného slovenského státu, v jehož čele stál katolický kněz Jozef Tiso. Vyplývá to ze společného prohlášení, které dnes večer, v den 77. výročí vzniku první Slovenské republiky, vydali předseda slovenské biskupské konference Stanislav Zvolenský a předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí Igor Rintel.

„Historie zná mnohé případy, kdy se státní moc obrátila proti Židům a podrobila je krutému a nelidskému zacházení. Církev už nejednou v minulosti odsoudila takovéto činy a označila je za nepřípustné. Proto odsuzuje i zločiny a křivdy vůči Židům, které se staly na Slovensku v letech 1939 až 1945,“ píše se v prohlášení, jehož text zveřejnila Konference biskupů Slovenska, která sdružuje katolické biskupy v zemi.

Katolíci a židé shodně upozornili, že výročí vzniku slovenského státu připomíná i období, během kterého se země dopustila deportací desítek tisíc Židů. Zástupci katolické církve a židů na Slovensku se také vymezili vůči krajně pravicové straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla v nedávných parlamentních volbách a která bude mít své zástupce ve slovenské sněmovně.

Obrácení rasistů

„Doufáme v obrácení těch, kteří případně i usedají do parlamentních lavic a hovoří jedním dechem o Bohu a národu, ale zároveň neváhají útočit na lidi jen z důvodu jejich jiné barvy pleti či odlišného náboženského přesvědčení. Naše náboženství jsou neslučitelná s rasismem, antisemitismem a výzvami k násilí,“ uvedli v prohlášení.

LSNS se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa, a také opakovaně vystupovala vůči Romům. Strana ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení „pořádku s parazity v osadách“ a ochranu lidí před „cikánským terorem“.

Martin Čaban: Hledání českého Kotleby

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud