Blíží se další Krym? Jižní Osetie plánuje referendum o připojení k Rusku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Blíží se další Krym? Jižní Osetie plánuje referendum o připojení k Rusku

Blíží se další Krym? Jižní Osetie plánuje referendum o připojení k Rusku
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Gruzínská separatistická provincie Jižní Osetie plánuje vyhlásit referendum o připojení k Rusku. Prezident provincie Leonid Tibilov v tiskovém prohlášení uvedl, že plán na všelidové hlasování už v pondělí probral s jedním z nejbližších poradců ruského prezidenta Vladimira Putina. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale nechtěl komentoval, jak by Moskva na případné referendum reagovala.

Referendum, podobné tomu na Krymu, ve kterém obyvatelé této autonomní ukrajinské republiky loni rozhodli o připojení k Rusku, by zřejmě zhoršilo už tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem.

Tibilov v prohlášení hovoří o „historické volbě“ a potřebě sjednocení Jižní Osetie s „bratrským“ Ruskem za účelem zajištění bezpečnosti a úspěchu „naší republiky“. O termínu referenda se Tibilov podle Reuters nezmiňuje. Rozhodnutí, jak postupovat po hlasování, prý padne až na konzultaci s Kremlem.

O referendu, které by se vyslovilo k návrhům na připojení k Rusku, se v padesátitisícové Jižní Osetii hovoří už několik let

Jižní Osetie vyhlásila za podpory Moskvy jednostranně nezávislost po krátké gruzínsko-ruské válce v roce 2008, která skončila vítězstvím ruské armády. Rusko tak Jižní Osetii na rozdíl od mezinárodního společenství uznává jako nezávislou zemi, stejně jako další separatistickou gruzínskou provincii Abcházii. Gruzie naopak považuje obě oblasti za součást svého území.

O referendu, které by se vyslovilo k návrhům na připojení k Rusku, se v padesátitisícové Jižní Osetii hovoří už několik let. Převážně zemědělský region usiluje o odtržení od Gruzie od počátku 90. let.

Většina tamních obyvatel má ruské občanství, měnou je ruský rubl. Na území Jižní Osetie stojí ruská vojenská základna a do jihoosetského rozpočtu přispívá také převážně Moskva.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!