Boje omezují těžbu uhlí na Ukrajině, trh s elektřinou je ohrožen | E15.cz

Boje omezují těžbu uhlí na Ukrajině, trh s elektřinou je ohrožen

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: newworldresources.eu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Intenzivní boje mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny přinutily řadu ukrajinských uhelných dolů omezit či úplně zastavit těžbu. Tato situace ohrožuje ukrajinský trh s elektřinou a mohla by přimět vládu k omezení vývozu uhlí, napsala agentura Reuters.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem ukrajinské těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zcela zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.

„Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů,“ řekl agentuře Reuters předseda svazu Mychajlo Volyněc. V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 procent na 5,6 milionu tun.

Vláda ve středu vyhlásila na trhu s elektřinou stav nouze kvůli potížím s dodávkami uhlí do elektráren. Nyní podle Volyněce diskutuje o omezení vývozu uhlí. Podle ředitele společnosti Energy Resources Ukraine Andreje Favorova by Ukrajina mohla rovněž zvýšit dovoz uhlí.

„Přístupové cesty k dolům a elektrárnám byly vyhozeny do povětří. I když tedy dovezete uhlí ze zahraničí, není jasné, jak ho bude možné dopravit na místo určení,“ upozornil analytik Denys Savka z firmy Dragon Capital.

Problémy s dodávkami uhlí přišly v době, kdy by Ukrajina ráda zvýšila produkci uhelných elektráren na úkor plynových. Rusko totiž v červnu přestalo dodávat Ukrajině plyn kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video