Brazilské úřady přestaly vydávat pasy, protože jim došly peníze | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Brazilské úřady přestaly vydávat pasy, protože jim došly peníze

ČTK

Brazilské úřady dočasně pozastavily vydávání pasů kvůli nedostatku financí. Brazílie se v posledních letech potýká s hlubokou ekonomickou krizí, ze které ji slíbil vyvést nový prezident Michel Temer. Ten ale v současnosti čelí obvinění z korupce, podobně jako velká část poslanců a senátorů této největší latinskoamerické země.

"Toto opatření jsme přijali kvůli nedostatku financí v rozpočtu na migrační kontrolu a vydávání cestovních dokladů," uvedla tento týden v prohlášení brazilská federální policie. Vydávání pasů pozastavila v úterý až do odvolání, "dokud se nevyřeší finanční situace".

Brazílie se potýká v posledních několika letech s hlubokou ekonomickou krizí. Na začátku tohoto roku zaznamenala tamní ekonomika jisté oživení, které je ale opět v ohrožení kvůli krizi politické. Kvůli ní minulý měsíc mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila rating Brazílie na negativní.

Zápisník Tomáše Stingla: Svoboda spíš než banán

Ratingová agentura ve svém zdůvodnění uvedla, že krize ohrožuje příjímání reforem, které Temerova vláda naplánovala k oživení skomírající ekonomiky po loňském nástupu do úřadu. Od loňska ale popularita Temera i jeho vlády klesala kvůli korupčním kauzám, v nichž jsou zapleteni i někteří ministři a kvůli nimž se letos v zemi konala řada velkých demonstrací za Temerovo odstoupení.

Minulý měsíc vypukl skandál kolem samotného prezidenta, kterého prokuratura obvinila z přijímání úplatků od majitelů největšího světového zpracovatele masa JBS. Obviněním se nyní zabývá parlament, který rozhodne, zda bude prezident dočasně odvolán a jeho kauzou se bude zabývat nejvyšší soud. Ten ho pak může odsoudit až ke 12 letům vězení.

Slavný hraniční přechod mezi Paraguayí a Brazílií je rájem pašeráků. Těží tam z toho všichni

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!