Brexit bez dohody bude vyžadovat nový rozpočet, řekl britský ministr financí Hammond | E15.cz

Brexit bez dohody bude vyžadovat nový rozpočet, řekl britský ministr financí Hammond

Philip Hammond
Philip Hammond
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britská vláda bude muset sestavit nový rozpočet, pokud se jí nepodaří uzavřít s Evropskou unií dohodu o odchodu z bloku. Uvedl to v rozhovoru s BBC ministr financí Philip Hammond. Ujistil však, že je připraven využít peníze, které dal stranou, na pomoc ekonomice, aby se vyrovnala se šokem, který jí brexit bez dohody může způsobit.

Hammond má v pondělí přednést v parlamentu pravidelnou podzimní zprávu o vývoji rozpočtu. Rozpočtový odhad, který se chystá představit, má vycházet z průměrného typu dohody o volném odchodu dojednané mezi dvěma stranami. Pokud však Británie opustí EU bez dohody, bude to vyžadovat jinou odpověď. Dodal však současně, že má dostatek fiskálních rezerv, které mu umožní v případě potřeby zasáhnout.

Premiérka Theresa Mayová nedávno slíbila konec škrtům veřejných výdajů uplatňovaných od roku 2010. Ohledně tohoto slibu Hammond uvedl, že na podrobné informace bude nutné počkat až na revizi výdajů v příštím roce.

„Jakmile získáme dobrou dohodu od EU a hladký odchod z EU, budeme moci ukázat Britům, že ovoce jejich tvrdé práce je nyní v dohledu,“ uvedl Hammond.

Ratingová agentura Fitch o víkendu uvedla, že už neočekává, že odchod Británie z Evropské unie bude bezproblémový. Varovala, že brexit bez dohody by mohl způsobit další zhoršení úvěrového ratingu Británie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video