Brexit může vyvolat dominový efekt, hlavně na východě EU, varuje ministr | E15.cz

Brexit může vyvolat dominový efekt, hlavně na východě EU, varuje ministr

Brexit může vyvolat dominový efekt, hlavně na východě EU, varuje ministr
Zastánce brexitu Nigel Farage
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, může ve zbytku EU vyvolat dominový efekt, především pak v její východní části. V rozhovoru pro dnešní vydání německého nedělníku Tagesspiegel am Sonntag to řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Britové budou o své budoucnosti v EU hlasovat v referendu už za čtyři dny.

„Není vyloučeno, že brexit povede k dominovému efektu ve východní Evropě,“ řekl Asselborn. V této souvislosti zmínil Polsko, jehož konzervativní vláda zastává k unii podobně kritický postoj jako britský premiér David Cameron.

Asselborn rovněž prohlásil, že Cameron učinil historickou chybu tím, že referendum o setrvání Británie v EU vůbec vypsal. I kdyby Londýn nakonec v evropském bloku zůstal, nevyřeší to podle něj problém negativního postoje Británie k Evropské unii.

Lucemburský ministr je ale přesvědčen, že ani případný odchod Velké Británie nesmí Evropu odradit od jejího integračního kurzu. „Ne méně, ale více Evropy,“ dodal Jean Asselborn.

Sazby a swapy. Centrální banky chystají v případě brexitu intervence

Asselborn se příští týden v sobotu, tedy dva dny po britském referendu, zúčastní v Berlíně schůzky ministrů zahraničí zakládajících zemí evropského bloku. Takzvanou šestku tvoří vedle Lucemburska ještě Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo a Itálie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!