Brexit naboural německo-britskou spolupráci, vývoz na ostrovy ochabl | e15.cz

Brexit naboural německo-britskou spolupráci, vývoz na ostrovy ochabl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni kvůli brexitu snížil o 3,5 procenta. Británie byla přitom v roce 2016 pátým nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Vyplývá to z průzkumu Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK).

Zhruba 1300 zúčastněných firem v průzkumu udává, že se obávají vyšších cel, daní a větší administrativní náročnosti v důsledku brexitu. Čtyřicet procent z nich se domnívá, že vzájemná obchodní výměna zeslábne. A téměř každá desátá dotazovaná společnost se chystá stáhnout z Británie své investice a přesměrovat je jinam.

Velký pokles německého vývozu do Británie nastal loni v druhé polovině roku po červnovém hlasování Britů o vystoupení z EU, píše agentura Reuters. Celkově se za rok snížil o 3,5 procenta. Vzájemně si země podle Spolkového statistického úřadu mezi sebou v roce 2016 vyměnily zboží v celkové hodnotě 121,6 miliardy eur (3,3 bilionu korun).

"V příštích měsících bychom se měli připravit na další pokles (vzájemného) obchodu," řekl šéf DIHK Eric Schweitzer. Přesto nebo právě proto zůstává během rozhovorů o brexitu zachování volného pohybu zboží pro německé firmy hlavní prioritou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video