Brexit pokračuje, Skotsko chce nezávislost a libra padá | E15.cz

Brexit pokračuje, Skotsko chce nezávislost a libra padá

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skotsko bude zřejmě požadovat druhé referendum o nezávislosti, libra reaguje už teď.

V příštím měsíci by měla britská vláda aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a formálně tedy zahájit proces opuštění Evropské unie. Očekává se, že bezprostředně po tom požádá skotská samospráva o vypsání nového referenda o nezávislosti na Spojeném království. Informoval o tom bruselský deník Politico.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ze Skotské národní strany plánuje o vypsání referenda požádat 17. března. Většina Skotů v loňském referendu hlasovala pro setrvání v EU, což skotká vláda považuje za dostatečný důvod pro opakování hlasování. Nesouhlasné hlasy proti politice Theresy Mayové zesílily po oznámení tvrdého brexitu.

Podle zmíněného deníku se premiérka Mayová na požadavky Skotů již připravuje. Podle The Times je ochotna nový plebiscit povolit za předpokladu, že budou všechna jednání o brexitu uzavřena. Skotsko by ale i v případě získání nezávislosti muselo o členství v EU formálně požádat.

Na politické události v Británii začala ihned reagovat libra poklesem o 0,6 procent. Pokud k novému hlasování o nezávislosti opravdu dojde, analytici očekávají další propad britské měny.

Vše o brexitu čtěte zde >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.