Brexit vlil euroskeptikům novou krev do žil, chtějí taky referenda | E15.cz

Brexit vlil euroskeptikům novou krev do žil, chtějí taky referenda

Marie Le Penová
Marie Le Penová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii dnes povzbudilo populistické a euroskeptické strany po celém kontinentu, aby vznesly vlastní požadavky na odchod z bloku či společné měny eura. Nacionalistické a protiimigrační strany v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Francii vyzvaly k referendům o členství v unii, zatímco italské Hnutí pěti hvězd oznámilo, že bude dál usilovat o hlasování o euru, napsala agentura Reuters.

Vůdce nizozemské protiimigrační strany PVV Geert Wilders oznámil, že z nizozemského referenda o členství v Evropské unii udělá ústřední téma své kampaně před parlamentními volbami v příštím roce. „Blahopřeji britským občanům k vítězství nad politickou elitou v Londýně i v Bruselu. Myslím, že můžeme udělat totéž,“ řekl Wilders Reuters. „Měli bychom mít referendum o 'nexitu' co nejdříve,“ dodal s poukazem na zkratku z anglických slov Netherlands (Nizozemsko) a exit (odchod). “(Pro EU) už žádná budoucnost neexistuje,“ dodal Wilders.

Francouzská krajně pravicová Národní fronta také v nadšení z brexitu vyzvala k francouzskému referendu o členství v Evropské unii v naději, že se její euroskeptické politice dostane v zemi větší podpory. Vůdkyně strany Marine Le Penová vyzdvihla výsledek referenda zobrazením britské vlajky na svém twitterovém účtu. „Vítězství pro svobodu!“ napsala. „Nyní musíme uspořádat stejné referendum ve Francii a v (ostatních) zemích EU,“ dodala. Její zástupce Florian Philippot si pohrál zase s příslušnou zkratkou Frexit.

Přečtěte si o ekonomických dopadech brexitu:

Brexit může posunout konec intervencí ČNB, tvrdí analytici

Varování ekonomů: brexit může ohrozit nejen britskou ekonomiku

Akciové trhy prudce oslabily. Analytik o brexitu: Je to naprosto nečekané

Le Penová minulý měsíc řekla, že ​​kdyby vyhrála příští rok francouzskou prezidentskou volbu, zahájila by okamžitě jednání o větší suverenitě Francie v EU včetně otázky jednotné měny. Pokud by rozhovory selhaly, obrátila by se na voliče s výzvou k podpoře opuštění EU.

Populistická a protiimigrační Dánská lidová strana (DF), která podporuje současnou vládu v zemi, aniž by se na ní podílela, rovněž vyzvala k referendu o členství v Evropské unii. „Domnívám se, že Dánové by samozřejmě měli mít referendum o tom, zda chceme následovat Británii nebo udržet věci tak, jak je máme,“ řekl vůdce DF Kristian Thulesen Dahl.

Protiimigrační strana Švédští demokraté (SD), která má v průzkumech podporu asi 17 procent voličů, také slíbila, že vystupňuje tlak na změnu. „Žádáme, aby Švédsko okamžitě začalo vyjednávat o uzavřených dohodách (s EU) a aby se švédský lid mohl vyjádřit k dalšímu členství v EU v referendu,“ řekl vůdce strany Jimmie Akesson.

Dopady Brexitu: Skotsko i Severní Irsko mluví o vlastním referendu

Rakouská krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) vyzvala vedoucí představitele Evropské komise a Evropského parlamentu, aby podali v důsledku hlasování o brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí a na druhé socialisty by měla náskok devíti procentních bodů. Kandidát strany Norbert Hofer jen těsně neuspěl v nedávné prezidentské volbě.

Druhá nejpopulárnější strana v Itálii, opoziční Hnutí pěti hvězd, označilo výsledek britského referenda za lekci o demokracii a slíbilo, že bude dál usilovat o referendum o tom, zda má země zůstat v eurozóně. Hlasování má ale podle ní být nezávazné pro vládu. Opoziční a separatistická Liga severu brexit nadšeně uvítala. „Děkujeme, Británie, teď je řada na nás,“ uvedl vůdce strany Matteo Salvini.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video