Brexit vyvolá desetiletí nejistoty, varuje Londýn | E15.cz

Brexit vyvolá desetiletí nejistoty, varuje Londýn

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Pokud se Britové letos rozhodnou pro konec členství své země v EU, může to přes okamžitý začátek vyjednávání o odchodu a následné nové podobě vztahů s blokem znamenat až desetiletí nejistoty. Uvádí to britská vláda v dokumentu, který zveřejnila na internetu. Materiál připomíná, že jedinou legální cestou k odchodu z unie je aktivace článku 50 unijní smlouvy.

„Proces nemá precedent. Žádná země dosud článek 50 nepoužila - není otestovaný. Je velká míra nejistoty okolo toho, jak bude fungovat,“ stojí v dokumentu. Půjde podle něj o složitá vyjednávání se zapojením všech ostatních členských zemí unie a Evropské komise. Ta ovšem - před tím, než rozhovory vůbec začnou - bude muset získat mandát Evropské rady, samozřejmě bez hlasu Velké Británie samotné.

Nejistota při jednáních může mít dopad na finanční trhy, investice, hodnotu libry, stejně jako může mít důsledky pro širší ekonomiku a pracovní místa.

Případný britský odchod z EU by znamenal konec všem právům a závazkům vůči bloku - od přístupu na jednotný trh po společný postup v protiruských sankcích - které Británie „nabrala“ za čtyři desítky let členství. Společně s vyjednáváním o konci členství bude chtít Londýn podle zveřejněného textu dojednat novou podobu vztahů s EU.

Nejméně dvouletý proces

Článek 50 unijní smlouvy předpokládá dva roky vyjednávání, komplikovaný proces ale nejspíš potrvá déle. K dohodě na prodloužení tohoto přechodného období však bude třeba shoda všech ostatních 27 zemí unie. Pokud by s ním libovolný stát nesouhlasil, ocitla by se po dvou letech Británie mimo EU zcela bez ochrany britských firem na evropském trhu, bez účasti v nyní platných vícestranných obchodních dohodách a bez dohod, které nyní britským občanům umožňují v unii cestovat, žít a pracovat.

Britská vláda dokument zveřejnila v době, kdy se země chystá na referendum o setrvání v unii a kdy je podle průzkumů britská veřejnost v této věci rozdělena zhruba na polovinu. Britové o setrvání v EU budou hlasovat 23. června, datum vyhlásil premiér David Cameron poté, co na únorovém unijním summitu dosáhl dohody o nové podobě vztahů své země a unie.

Cameron, jehož vlastní Konzervativní strana je v pohledu na EU rozpolcená, vede kampaň za britské setrvání v bloku.

Zahraniční tisk: Brrr, exit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.