Británie chce vlastní kosmodrom, vyroste do čtyř let | E15.cz

Británie chce vlastní kosmodrom, vyroste do čtyř let

Britský kosmodrom chce využívat i společnost Virgin Galactic se svým vzdušným plavidle SpaceShipTwo
Britský kosmodrom chce využívat i společnost Virgin Galactic se svým vzdušným plavidle SpaceShipTwo
• 
ZDROJ: Virgin Galactic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie plánuje do roku 2018 vybudovat komerční raketovou základnu, ze které budou do kosmu vysílány nejen satelity, ale také vesmírní turisté. Osm možných lokalit bude oznámeno v úterý na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough. Žhavým kandidátem pro základnu, která bude první takového druhu mimo Spojené státy, je ovšem podle expertů Skotsko.

Rozhodnutí o výstavbě vesmírné raketové základny v Británii představuje velkou změnu v postoji britské vlády k vesmírné politice. Ještě donedávna se ministři k tomuto tématu stavěli spíše odmítavě, ale současný impozantní ekonomický vzestup britských vesmírných společností, jako je například firma Surrey Satellites Technology, přispěl k přehodnocení jejich postoje.

„Jsem potěšen, že se vláda pustila do těchto ambiciózních plánů a chce vytvořit v Británii vesmírnou základnu do roku 2018. Základna bude klíčem, který nám otevře vstupní dveře ke komerčním vesmírným letům,“ konstatoval náměstek britského ministra financí Danny Alexander.

Seznam s názvy potencionálních lokalit je až do úterý přísně tajný, ale experti předpokládají, že by mezi těmito oblastmi mohly být zahrnuty severní Skotsko, Bristol, Norfolk a souostroví Vnější Hebridy.

Favoritem na umístění britského kosmodromu je skotská základna RAF Lossiemouth Autor: Pete, Flickr.com (CC BY 2.0)
Favoritem na umístění britského kosmodromu je skotská základna RAF Lossiemouth

K žhavým tipům patří například základna Lossiemouth v zálivu Moray na skotském pobřeží, která již hostí velké záchranné centrum s helikoptérami a společnost Virgin Galactic ji označila jako vhodné místo pro vysílání jejích vesmírných lodí.

Virgin Galactic hodlá realizovat své první turistické vesmírné lety již na konci tohoto roku ze základny v Novém Mexiku. Pasažéři by měli absolvovat 150 minut dlouhý let v malé kosmické raketě, která se s nimi vznese do výšky asi 100 kilometrů a dopřeje jim asi šest minut ve stavu beztíže. Let má státí asi 120 tisíc liber (4,14 milionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.