Británie kvůli odhlasování odchodu z EU vstupuje do recese, tvrdí analytici | E15.cz

Británie kvůli odhlasování odchodu z EU vstupuje do recese, tvrdí analytici

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii již začalo stahovat britské hospodářství do mírné recese. Předpokládají to analytici dotazovaní agenturou Reuters. Hrubý domácí produkt Británie by měl podle průzkumu mezi téměř 60 analytiky ve třetím i čtvrtém čtvrtletí klesnout o 0,1 procenta. V příštím roce pak analytici počítají s návratem ekonomiky k mírnému růstu.

Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Před červnovým referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU, analytici předpokládali, že britská ekonomika nadále poroste podobným tempem jako ve druhém čtvrtletí, kdy se HDP zvýšil o 0,6 procenta.

„Za recesí bude stát hlavně prudký pokles podnikatelských investic v nadcházejících čtvrtletích,“ uvedl analytik Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics. Většina firem podle něj bude s investicemi vyčkávat, dokud nebude mít jasnější představu o podmínkách odchodu Británie z EU.

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR tento týden odhadl, že britská ekonomika v červenci klesla o 0,2 procenta. Britská centrální banka minulý týden ve snaze zmírnit negativní hospodářské dopady brexitu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů.

Přečtěte si:

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že centrální banka v listopadu základní úrok sníží na 0,1 procenta. Guvernér banky Mark Carney nicméně vyloučil možnost zavedení záporných úrokových sazeb, které již používají některé jiné významné centrální banky.

„Carney tak podle mého názoru sděluje, že měnová politika má své limity a že míč je na nyní straně vlády, která by měla uskutečnit příslušná opatření,“ uvedl analytik Peter Dixon z firmy Commerzbank.

Nový britský ministr financí Philip Hammond hodlá své rozpočtové plány představit na podzim. Většina dotazovaných ekonomů podle Reuters předpokládá, že vláda na podzim ohlásí významná rozpočtová opatření na podporu ekonomiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video