Británie si už na EU vyjednala maximum ústupků, upozornil Juncker | E15.cz

Británie si už na EU vyjednala maximum ústupků, upozornil Juncker

David Cameron a Jean-Claude Juncker po jednání
David Cameron a Jean-Claude Juncker po jednání
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dohoda, kterou v únoru se svými protějšky z ostatních zemí Evropské unie dojednal britský premiér David Cameron, je maximem toho, čeho bylo možné dosáhnout, upozornil dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Šéf unijní exekutivy tak dal jednoznačně najevo, že případné čtvrteční rozhodnutí britských voličů ve prospěch brexitu, tedy odchodu z unie, bude nezvratný krok, po kterém nebudou následovat nějaká další vyjednávání.

Nadcházející britské hlasování, jehož výsledek není při vyrovnanosti podpory obou táborů v průzkumech vůbec jasný, je bezpochyby poslední dny v Bruselu hlavním tématem.

„Evropská komise dnes vedla širokou diskusi o současném politickém terénu v Evropě a o politických důsledcích pro další práci, zvláště s ohledem na zítřejší (čtvrteční) referendum ve Spojeném království,“ zahájil pravidelný polední briefing mluvčí komise Margaritis Schinas. Podrobnosti o obsahu debaty ale nechtěl novinářům přiblížit.

Představitelé komise dávají dlouhodobě najevo, že ačkoli rozhodnutí o britském setrvání v EU či o odchodu ze společenství je výlučně v rukou britských voličů, z pohledu Bruselu by byl britský odchod špatnou zprávou. Podle serveru Politico.eu měli představitelé komise v zásadě zakázáno vůbec slovo „brexit“ ve veřejných vyjádřeních používat.

„Přijďte v pátek, řekneme vám to,“ reagoval dnes Juncker trochu podrážděně na tiskové konferenci s rakouským kancléřem Christianem Kernem na novinářský dotaz, jaká bude reakce komise na výsledek čtvrtečního britského hlasování.

Na páteční dopoledne je do sídla komise v paláci Berlaymont svolána schůzka šéfů tří unijních institucí, tedy Junckera za Evropskou komisi, šéfa europarlamentu Martina Schulze a předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Pozván je také Mark Rutte, premiér Nizozemska, do konce měsíce stále předsednické země unie. Očekává se, že jejich jednání přinese první „evropskou“ reakci na výsledky hlasování, které by měly být známy v pátek brzy ráno.

Svou reakci koordinují také unijní země. Podle diplomatů obvolával šéf summitů Tusk v minulých dnech jednotlivá hlavní města, hovořit měl také s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou. V pátek v poledne se v Lucembursku sejdou ministři zahraničí unijních zemí, aby také oni u oběda probrali aktuální situaci. Jejich schůzka má ale i další body, kromě jiného nejspíš protiruské sankce a především přípravu červnového unijního summitu.

Brexit

Klikněte na obrázek a čtěte o možných dopadech brexitu na Česko

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie se totiž do Bruselu sjedou už příští úterý. V předběžném návrhu závěrů summitu, který mají novináři k dispozici, je část věnovaná Británii zatím z pochopitelných důvodů prázdná. Už na pondělí je navíc svoláno jednání kolegia Evropské komise.

Pokud bude výsledkem čtvrtečního hlasování rozhodnutí, že Británie v unii zůstává, bude muset komise rychle předložit a za pomoci nadcházejícího slovenského předsednictví prosadit právě obsah únorové Cameronovy dohody s evropskými partnery.

Britský premiér před tím, než referendum vůbec vypsal, dohodl na únorovém summitu například možnosti určitým způsobem omezit některé sociální výhody lidem z jiných zemí EU v Británii, výjimku z povinnosti „stále těsnější unie“ či některé pojistky pro britské finančnictví.

Londýn prý dosáhl maxima

Právě na tuto dohodu dnes Juncker narážel. „Britští politici a britští voliči musí vědět, že žádné nové vyjednávání nebude. S panem premiérem jsme uzavřeli dohodu. Dosáhl maxima, které mohl dosáhnout, my jsme dali maximum, které jsme mohli poskytnout. Takže žádná podoba nového vyjednávání není možná, ani o dohodě, ani o změně smluv. Ven znamená ven,“ poznamenal.

V případě brexitu, tedy rozhodnutí pro britský odchod z EU, bude muset britská vláda nejdříve formálně oznámit svůj záměr blok opustit. Pak podle příslušného článku evropské smlouvy začne běžet dvouletá lhůta pro vyjednávání o detailech, termín může být se souhlasem všech zemí EU prodloužen.

Podle diplomatů i některých médií se už ale unijní právníci připravují také na variantu, kdy si Británie sice odhlasuje odchod, formální zahájení „rozvodového řízení“ ale bude britská vláda z různých důvodů oddalovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video