Británie zahájila odchod z EU. Sobotka hodlá bojovat za práva Čechů na Britských ostrovech | e15.cz

Británie zahájila odchod z EU. Sobotka hodlá bojovat za práva Čechů na Britských ostrovech

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Velká Británie formálně oznámila Evropské unii svůj záměr ze společenství odejít. Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v Británii, reagoval premiér Bohuslav Sobotka. Podle unijních smluv nyní začíná dvouleté vyjednávání o podobě a podmínkách brexitu.

Český premiér trvá na tom, že prioritou je udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen export a pracovní místa. Sobotka doufá, že vznikne co nejmenší příkop mezi Británií a Evropskou unií.

Česko podle Sobotky nyní definuje jasný mandát pro summit unijních zemí, který kvůli brexitu mimořádně bude 29. dubna. "Pokud jde o naše priority, jednoznačně je to obhajoba zájmů našich občanů, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. My si nepřejeme, aby o svá práva přišli," řekl šéf české vlády.

Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU krátce před vystoupením Mayové doručil předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

 

 

Premiérka také řekla, že dnešek je historickým bodem, z nějž není návratu. "Británie opouští Evropskou unii," prohlásila Mayová. Brexit je podle ní jedinečnou příležitostí. "Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost," dodala. 

Uvedla také, že respektuje, že není možné zůstat na evropském jednotném trhu, aniž by nebyl zároveň zachován volný pohyb občanů. Dodala, že brexit bude mít "důsledky", ale že je v zájmu Spojeného království i unie, aby celý proces měl co nejhladší a spořádaný průběh. Vyslovila se také pro "co nejužší bezpečnostní spolupráci" s Bruselem.

Video se připravuje ...
Prezident o brexitu a setrvání Česka v EU

"Až budu v příštích měsících sedět u jednacího stolu, budu zastupovat každého jednotlivce v celém Spojeném království," řekla Mayová s tím, že bude reprezentovat také "občany (členských států) EU, jimž se tato země stala domovem". S formálním spuštěním brexitu podle ní nastala doba, kdy by měli obyvatelé Británie držet při sobě.

Tusk nyní do 48 hodin nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Během příštích týdnů diplomaté 27 členských zemí domluví na základě Tuskova doporučení rámec pro jednání s Brity, který bude potvrzen 29. dubna na mimořádném summitu.

Evropská komise pak připraví konkrétní doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, a tím rozhodnou o začátku rozhovorů. Předpokládá se, že fakticky se začne jednat až v červnu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video