ONLINE: Britové odsunuli brexit na duben či květen | E15.cz

Vše o inovacích

Vše o  inovacích Vstoupit do speciálu

Britové odsunuli brexit na duben či květen

ČTK
vaj

Dolní komora britského parlamentu ve středu večer pohodlnou většinou schválila opatření, které mění v britském zákonu datum odchodu z Evropské unie. To se z původního 29. března odsouvá na 12. duben, popřípadě 22. květen, pokud by Dolní sněmovna tento týden schválila dohodu o brexitu. Odklad brexitu podpořilo 441 poslanců, proti jich hlasovalo 105.

"Potvrzeno, brexit tento pátek nebude," komentoval výsledek hlasování na twitteru Matt Dathan z bulvárního listu The Sun.

Na obou termínech odkladu se minulý týden v reakci na britskou žádost shodlo zbývajících 27 členských zemí EU. Londýn původně navrhoval prodloužení vyjednávacího období do 30. června, EU27 ale schválila pouze dvouměsíční odklad do 22. května, a to pod podmínkou, že tento týden Dolní sněmovna schválí dohodu o vystoupení z unie. Pokud k tomuto nedojde, daly zbylé unijní země Británii čas do 12. dubna, aby se rozhodla mezi brexitem bez dohody a delším prodloužením spojeným s účastí v květnových evropských volbách.

Níže postavený člen britské vlády Robin Walker ve středu před poslanci zdůrazňoval důležitost schválení změny data brexitu. V opačném případě by prý nastal "zmatek napříč britským právem", neboť v tom mezinárodním už byla úprava. Za opatření se postavilo i vedení opozičních labouristů.

Průběh poslanecké rozpravy a hlasování sledujte v on-line přenosu:

Britský parlament 27.3. hlasuje o podobě brexitu
Obnovit
22:34
27.  3.  2019

"Potvrzeno, brexit tento pátek nebude," komentoval výsledek hlasování na twitteru Matt Dathan z bulvárního listu The Sun.

22:23
27.  3.  2019

Britští poslanci schválili změnu zákonného data brexitu na 12. duben, případně 22. květen. Dosud byl v britském právu původní termín 29. března.

21:56
27.  3.  2019

Severoirští unionisté (DUP) nepodpoří brexitovou dohodu, bude-li se o ní znovu hlasovat. Strana má za to, že dohoda ohrožuje integritu Británie.

20:54
27.  3.  2019

Poslanci výjimečně rozhodují za pomoci hlasovacích lístků a nikoli tradičním způsobem, při němž z hlavního sálu Dolní sněmovny odcházejí do jedné ze dvou místností podle toho, zda jsou "pro", nebo "proti". "Tady je hlasovací lístek. Připomíná mi to zkušební test," napsala k fotografii dokumentu reportérka televize Sky News Beth Rigbyová.

20:30
27.  3.  2019

Britští poslanci projednali osm alternativních plánů dalšího postup kolem brexitu. Půlhodina vyhrazená na hlasování podle BBC začala už před dvacátou hodinou našeho času.

19:55
27.  3.  2019

Slib Mayové odstoupit za podporu brexitové dohody potvrdil, že její vyjednávání o brexitu bylo vždy jen o stranických problémech, uvádí Jeremy Corbyn.

19:52
27.  3.  2019
!

Brexitovou dohodu podpoří i exministr Boris Johnson, slib o změně na premiérském postu změnil jeho postoj, uvádí reportér deníku The Times.

19:47
27.  3.  2019

Britská premiérka nakonec může počítat s podporou "své" dohody i ze strany těch konzervativních poslanců, kteří v minulosti hlasovali proti ní. Jedním z nich je Charlie Elphicke. Změnu stanoviska vysvětluje obavami o osud brexitu.

19:34
27.  3.  2019

Podle informací BBC Mayová kalkuluje s tím, že její nástupce by se mohl ujmout funkce v půli července.

19:18
27.  3.  2019

Hlavní opoziční strana je připravena podpořit uspořádání referenda o podobě brexitu, současně je ale podle jejího předsedy Jeremy Corbyna připravena přijít s vlastním návrhem odchodu z EU.

19:09
27.  3.  2019

Labourista Andrew Adonis interpretuje návrh předsedkyně vlády jednoznačně. Podle jeho mínění brexit zničil už druhého premiéra a nejinak by dopadl i nástupce Mayové. Řešením je prý zrušit odchod z EU.

19:03
27.  3.  2019

Poslanci Konzervativní strany až do prosince nemohou Mayovou z funkce odvolat, neboť se o to neúspěšně pokusili na konci loňského roku a stranická pravidla říkají, že to opět mohou zkusit až po 12 měsících. Řada prominentních hlasů ve straně však uváděla změnu vedení jako podmínku pro podporu brexitové dohody s Bruselem. V úterý večer například tento přístup jasně formuloval exministr zahraničí a jeden z možných uchazečů o premiérský post Boris Johnson.

Vláda podle všeho plánuje třetí hlasování o dohodě s EU uspořádat v pátek, od jejího prosazení je však stále poměrně daleko. Kromě šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa jí stojí v cestě i dosud odmítavý postoj severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ta by mohla své aktuální stanovisko upřesnit v tiskovém prohlášení očekávaném ještě dnes večer.

18:58
27.  3.  2019

Kurz libry v reakci na slova premiérky zakolísal.

18:51
27.  3.  2019

"Jsem si vědoma, že zde existuje touha po novém přístupu - a novém vedení - ve druhé fázi brexitových vyjednávání. Nebudu jí stát v cestě. Vím, že někteří lidé se zdráhají podpořit dohodu o odchodu z EU kvůli představě, že bych takový krok brala jako mandát ihned se vrhnout do další fáze vyjednávání bez patřičné debaty. Takto bych ale záležitost nebrala, rozumím těmto hlasům," uvedla Mayová ve svém projevu.

18:44
27.  3.  2019

Reportéři poukazují na vášnivost, s jakou premiérka svůj záměr ohlásila.

18:35
27.  3.  2019

Konkrétní datum odchodu prý Mayová neuvedla, údajně však pro jednání o podobě budoucích vztahů s EU přepustí pozici premiéra někomu jinému. "Mayová řekla poslancům: 'Nezůstanu ve funkci pro další fázi vyjednávání.'" napsal například na twitteru šéf politického zpravodajství bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn. Britská média v posledních dnech mohutně spekulovala o tom, že premiérka poslancům slíbí brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu.

18:27
27.  3.  2019
!

Informace o obsahu zasedání vedení Konzervativní strany unikly do dalších médií. Premiérka Mayová je podle listu The Independent připravena vzdát se funkce výměnou za to, že jí prosazovaná brexitová dohoda projde parlamentem.

18:20
27.  3.  2019
!

Podle informací HuffingtonPost sdělila premiérka Mayová konzervativním poslancům, že se po "dokonání brexitu" vzdá vedení země.

18:10
27.  3.  2019
!

Dolní komora bude hlasovat o vlastních poslaneckých variantách dalšího brexitového postupu ve 20:00. Výsledek hlasování bude zřejmě znám až po 22:00. Poslanci budou hlasovat i o opatření, které má změnit v příslušném britském zákonu datum odchodu země z EU na základě dohody z unijního summitu. V britském právu je zatím stále původní datum odchodu z EU, tedy 29. březen.

18:00
27.  3.  2019

Vážení čtenáři, vítejte u dnešního on-line přenosu, který zprostředkuje dění v britské sněmovně. Poslanci dnes mohou podpořit až osm návrhů o podobě brexitu.

Nic není nemožné: K brexitu vůbec nemusí dojít. Mayová poslancům nabídla svou hlavu za dohodu s Unií. Více zde >>>

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!