Britská vláda nabírá obrysy, ministryní pro energetiku se stane Amber Ruddová | E15.cz

Britská vláda nabírá obrysy, ministryní pro energetiku se stane Amber Ruddová

Amber Ruddová
Amber Ruddová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský premiér David Cameron pokračuje v sestavování nového kabinetu. Ministryní pro energetiku a klimatické změny bude Amber Ruddová, která nahradí liberálního demokrata Edwarda Daveyho. Už v neděli bylo potvrzeno, že ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu zůstane Ian Duncan Smith. Křeslo v kabinetu naopak nezíská starosta Londýna Boris Johnson, o jehož vstupu do vlády se spekulovalo.

Ministrem obchodu bude Sajid Javid, který v předchozím volebním období vedl resort kultury, médií a sportu. Nahradí liberálního demokrata Vince Cablea, který se ve volbách ani nedostal do parlamentu. Na někdejší Javidovo místo do čela resortu kultury nastoupí dosavadní dlouholetý konzervativní poslanec John Whittingdale.

Cameron po páteční audienci u královny oznámil, že vytvoří většinovou vládu. Už v pátek také sdělil, že ministrem financí zůstane George Osborne, ministryní vnitra Theresa Mayová a ministrem zahraničí Philip Hammond.

Přečtěte si komentář Petra Holce:

V neděli z Downing Street zaznělo, že do ministerské pozice se vrátí jedna z nejvýraznějších a nejbojovnějších postav předešlého kabinetu Michael Gove. Exministr školství, který loni přešel na nižší pozici, se má stát ministrem spravedlnosti.

Gove už mimo jiné potvrdil, že hodlá splnit jeden z bodů volebního programu konzervativců a bude usilovat o revizi začlenění Evropské úmluvy o lidských právech do britského právního systému. To by mimo jiné mohlo znamenat, že Londýn bude jen omezeně uplatňovat verdikty Evropského soudu pro lidská práva a že hlavní slovo bude mít ve sporech nejvyšší britský soud. Pokud s tímto postupem nebudou ostatní země Rady Evropy souhlasit, hodlá Británie štrasburský soud zcela bojkotovat.

Londýnský starosta Johnson nepovede žádné z ministerstev, je ale jedním z těch, kdo se budou moci zúčastnit některých jednání kabinetu. Cameron na Twitteru sdělil, že jeho stranický rival se chce plně věnovat práci ve vedení metropole do příštího jara, kdy mu končí volební období. Podle britských médií by Johnson mohl některý z důležitých vládních postů získat poté, co v květnu 2016 z čela Londýna odejde.

Výraznou obměnou prošel i stínový kabinet ve volbách poražených labouristů. Dočasná předsedkyně opoziční strany Harriet Harmanová musela reagovat na to, že řada stranických osobností se do parlamentu vůbec nedostala - týká se to například Eda Ballse, dosavadního stínového ministra financí, kterého nahradí Chris Leslie. Místo Douglase Alexandra, který dosud za labouristy dohlížel na agendu ministerstva zahraničí, zaujme Hilary Benn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video