Brusel chce státům rozdělit 19 miliard na pomoc v humanitární krizi | E15.cz

Brusel chce státům rozdělit 19 miliard na pomoc v humanitární krizi

Migranti na rozhraní Řecka a Makedonie
Migranti na rozhraní Řecka a Makedonie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Evropská komise navrhla, aby členské země Evropské unie mohly v příštích třech letech počítat s pomocí celkem 700 milionů eur (asi 18,9 miliardy korun) v případě humanitárních krizí. Peníze budou moci být využity také na to, aby se země dokázaly vyrovnat s velkým počtem migrantů na svém území.

Prostředky by podle eurokomisaře v zemích dotčených humanitární krizí měly být využity na základní potřeby, jako je zajištění potravin a pitné vody, přístřeší či neodkladné zdravotní péče. Komise, která pro letošek předpokládá potřebu 300 milionů eur a dalších 200 milionů pro každý z následujících dvou roků, navrhne co nejdříve příslušné doplnění unijního rozpočtu.

„Návrh zajistí evropskou odpověď založenou na solidaritě a lidskosti. Zajistí uprchlíkům základní potřeby. Umožní EU doplnit humanitární aktivity v těch členských zemích, jejichž aparát je přetížený,“ poznamenal Stylianidis na tiskové konferenci.

Širší plán pro epidemie či útoky

Plán na nový mechanismus pomoci členské zemi unie přichází v době, kdy kvůli rozhodnutím některých zemí uzavřít své hranice zůstávají v Řecku stále vyšší počty migrantů. Je však širší a může být spuštěn třeba v případě epidemií, teroristického útoku či ekologické katastrofy nebo havárie velkého rozsahu.

Evropská unie nemá v současnosti nástroj, který by centrálně umožňoval reakci na humanitární krizi v některé z členských zemí. Pomoc má být poskytována v úzké koordinaci s úřady dotčeného členského státu a za spolupráce agentur OSN a dalších mezinárodních a nevládních organizací, které budou mít znalosti konkrétní situace.

Už nyní unie a její členské země, včetně Česka, pomáhají prostřednictvím existujících unijních mechanismů. Řecko, které má stále velké finanční a hospodářské potíže, už také získalo pomoc například na posílení ochrany svých hranic a podobně.

Při současném přílivu běženců na řecké ostrovy z Turecka by jich do konce března mohlo být již 70 tisíc a do léta podle chmurných předpovědí až 200 tisíc

S dnešním návrhem komise musí souhlasit země EU a europarlament. Komise zdůraznila, že nový program nepůjde na úkor humanitární pomoci, která z unie míří do problémových regionů ve světě. Tedy například do Sýrie a zemím v jejím okolí, které hostí miliony uprchlíků z této válečné oblasti.

V současnosti je v Řecku v nouzi přes 27 tisíc běženců, pro které se budují nouzové ubytovací tábory v bývalých kasárnách nebo na stadiónech a tělocvičnách.

Při současném přílivu běženců na řecké ostrovy z Turecka by jich ale do konce března mohlo být již 70 tisíc a do léta podle chmurných předpovědí až 200 tisíc. Regulace příjmu uprchlíků na makedonsko-řecké hranici na několik stovek denně vyvolalo v pohraniční oblasti na řecké straně chaotickou situaci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.