Brusel chce zrušit vízovou povinnost i pro občany Kosova | E15.cz

Brusel chce zrušit vízovou povinnost i pro občany Kosova

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bob via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise navrhla členským státům Evropské unie, aby zrušily vízovou povinnost pro občany z Kosova cestujícími do zemí unie. Až 90denní turistický pobyt má být ale umožněn jen Kosovanům s biometrickými pasy. Toto doporučení EK vzápětí uvítali nejvyšší kosovští představitelé, včetně prezidenta Hashima Thaçiho.

„Kosovo učinilo velký pokrok,“ řekl komisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Komisař doufá, že vlády jednotlivých členských států a Evropský parlament tento návrh brzy schválí.

„Po několika desetiletích izolace už nebude čekání ve frontách před velvyslanectvími ani odmítání víz,“ napsal Thaçi na sociálních sítích v první reakci na zprávu z Bruselu. „Není to dar, vízovou liberalizaci jsme si zasloužili naší společnou prací,“ dodal. „Toto je historicky významný týden,“ zdůraznil rovněž v souvislosti s úterním přijetím Kosova za člena Evropské fotbalové unie (UEFA).

Unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová se ve čtvrtek setká s kosovskými vůdci a vystoupí s projevem v tamním zákonodárném sboru, uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, které nejmladší stát Evropy s přibližně 1,8 milionu obyvatel neuznává. Země není členem Evropské unie a Brusel již také vyloučil, že by se jím mohla stát před rokem 2020.

Nicméně EU podepsala s Prištinou loni v říjnu stabilizační a asociační dohodu, která sice nepředpokládá automaticky zahájení rozhovorů o vstupu země do unie, ale bývá předstupněm jejího budoucího členství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video