Brusel plánuje misi do Česka. Chce hledat investory do fondu EU | e15.cz

Brusel plánuje misi do Česka. Chce hledat investory do fondu EU

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: Evropsky parlament

Blahoslav Hruška

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce pro investiční fond EU hledat investory také v Česku. V rámci kampaně, která má nalákat soukromé peníze do evropských projektů, přijede příští rok v únoru do Prahy Junckerův zvláštní emisar, místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Ten je v Junckerově týmu zodpovědný za pracovní místa, hospodářský růst a investice.

Finský expremiér by se měl v Česku setkat se zástupci bank, investičních skupin a oborových organizací, ale také se studenty a zástupci vysokých škol. Česko je v Katainenově agendě šestou zemí z celkem 28 členských států EU, které hodlá Junckerův emisar v rámci své „roadshow“ do října příštího roku navštívit.

První zastávku má již za sebou. Jednání v Rumunsku, kam Katainen zavítal v pondělí, ale nedopadla úplně optimisticky. Daniel Daianu, bývalý rumunský ministr financí a člen bankovní rady rumunské Národní banky, kritizoval přesvědčení, že vložení 21 miliard eur z rozpočtu EU vyvolá podle Junckerova plánu patnáctinásobný pákový efekt. Celkově by kapitalizace fondu měla v představách Bruselu dosáhnout do tří let 315 miliard eur. „Je v tom enormní dávka naděje,“ prohlásil Daianu.

Zatímco přísun soukromých peněz je nejasný, projektů vhodných k financování má Brusel naopak zhruba čtyřikrát víc, než by potřeboval. Hodnota vytipovaných projektů, které členské země zaslaly do sídla EU, dosahuje 1,3 bilionu eur.

Česko na seznam zařadilo 42 položek. Je mezi nimi pokračování dálnice D11, úseky silnic R4 a R7, ale také napojení na rakouský plynovod Mozart nebo společná hydroelektrárna Lipno-Aschach, kterou by Česko rádo vybudovalo s naším jižním sousedem.

Autor: Blahoslav Hruška

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery