Brusel: Země pod náporem běženců dostanou 2,4 miliardy eur | E15.cz

Brusel: Země pod náporem běženců dostanou 2,4 miliardy eur

Policie v Calais (10. srpna 2015)
Policie v Calais (10. srpna 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Evropská komise (EK) schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun). Nejvíce peněz, více než tři pětiny z celkové sumy, dostanou Itálie, Španělsko a Řecko. České republiky se nynější podpůrný balík netýká, peníze jí EK přiklepla již v březnu.

„Členské země čelí bezprecedentním úkolům v oblasti migrace a bezpečnosti, komise tak jedná v duchu solidarity,“ řekl eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. „Národní programy, které komise schválila, přinášejí výraznou finanční pomoc členským státům, aby na tyto výzvy mohly reagovat,“ dodal.

Nově schválený soubor tvoří celkem 23 národních programů z fondu pro azyl, migraci a integraci (AMIF) a z fondu vnitřní bezpečnosti (ISF). V rámci obou těchto programů schválila komise peníze pro Česko již v březnu, suma činila 32 milionů eur (865 milionů korun). Nyní na seznamu nefiguruje. Další balík 13 programů se Evropská komise chystá schválit později v letošním roce.

Členské země čelí bezprecedentním úkolům v oblasti migrace a bezpečnosti, komise tak jedná v duchu solidarity

Nejvíce peněz poputuje do Itálie, která dostane takřka 560 milionů eur (přes 15 miliard korun), Španělsko získá 522 milionů eur (14,1 miliardy korun) a Řecko může počítat se 474 miliony eur (12,8 miliardy korun). Mezi další příjemce unijní finanční pomoci patří například Rakousko, Finsko, Maďarsko, Švédsko či Slovensko (v přepočtu 351 milionů korun).

Peníze z fondu AMIF slouží ke zlepšení přijímacích a azylových procedur či k integraci migrantů do místní společnosti. Fond ISF je určen pro zefektivnění kontroly hranic a přeshraniční spolupráce či posílení vnitřní bezpečnosti před terorismem, radikalismem nebo pašováním.

Fabrice Leggeri: Pašeráci se vrátili pro lodě s kalašnikovy

Reportáž: Každou noc se snaží dostat do Maďarska stovky běženců

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.