Buď do října zrušíte víza, nebo padá migrační dohoda, vzkazuje Turecko EU | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Buď do října zrušíte víza, nebo padá migrační dohoda, vzkazuje Turecko EU

Buď do října zrušíte víza, nebo padá migrační dohoda, vzkazuje Turecko EU
Migranti připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Turecko hrozí Evropské unii vypovězením dohody o migrantech, pokud Brusel do října nezruší víza pro turecké občany cestující do unijních zemí. Vyplývá to z rozhovoru, který turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu poskytl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Mluvčí Evropské komise podle agentury DPA tuto hrozbu v reakci důrazně odmítla.

Evropská komise se nenechá novými hrozbami z Ankary ovlivnit. Turečtí občané budou vízové povinnosti zbaveni až poté, co budou splněny všechny podmínky, řekla mluvčí podle německé agentury. „Turecko slíbilo, že stanovené úkoly provede… a my počkáme, až své závazky splní, “ dodala.

Deník o interview informuje na svých webových stránkách. Šéf turecké diplomacie v něm varuje, že Turecko nebude dohodu o uprchlících, uzavřenou s EU 18. března, dál uznávat, jestliže turečtí občané nebudou moci nejpozději v říjnu cestovat do unijních států bez víz.

Dohoda o migrantech podle ministra funguje, protože Turecko zavedlo „velmi závažná opatření“, včetně boje proti pašování lidí. „Ale to vše záleží na zrušení vízové povinnosti pro naše občany, které je také zahrnuto do této dohody…,“ dodal Çavuşoglu.

Kolín nad Rýnem ovládly demonstrace, na podporu Erdogana i proti němu

Ujišťoval, že nejde o „žádnou hrozbu“. Vzápětí nicméně řekl, že „pokud to nepovede k uvolnění vízového režimu, budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března“. Turecká vláda podle něj očekává „konkrétní termín“ vízově liberalizace. „Může to být začátkem nebo v polovině října, ale čekáme pevné datum,“ zdůraznil.

Zmíněná dohoda Turecka a Evropské unie společně s postavením plotu v Makedonii na hranicích s Řeckem vedly k podstatnému poklesu počtu migrantů přicházejících na řecké ostrovy v Egejském moři. Zatímco na začátku roku, v lednu a únoru, tam denně přibývalo téměř 2000 lidí, v červnu to bylo jen 50. V červenci tento počet ale opět stoupá, poznamenal FAZ.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!