Kolín nad Rýnem ovládly demonstrace, na podporu Erdogana i proti němu | E15.cz

Kolín nad Rýnem ovládly demonstrace, na podporu Erdogana i proti němu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 40 tisíc stoupenců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se zúčastnilo shromáždění v Kolíně nad Rýnem. Zatímco na pravém břehu Rýna se sešli Erdoganovi přívrženci, na levém břehu se konalo několik protiakcí. Policie měla v pohotovosti 2700 lidí, ale závažnější incidenty dosud nebyly hlášeny. V závěru proturecké akce bylo účastníkům přečteno poselství šéfa tureckého státu, který zejména ocenil odvahu, s níž se turecké obyvatelstvo postavilo pučistům.

„Turecko je dnes silnější, než kdy bylo před 15. červencem (den zmařeného pokusu o státní převrat),“ zdůraznil podle agentury DPA prezident v poselství. Poděkoval zároveň i tureckým občanům, kteří vyšli do ulic v Německu.

Pořadatelé chtěli na demonstraci Erdoganův pozdrav původně vysílat živě, ústavní soudci to ale v sobotu večer zakázali. Ulehčili tak situaci policejnímu prezidentovi, který varoval, že udělá všechno pro zabránění projevu, aby se situace nezačala vyhrocovat.

Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalina to podle DPA ostře kritizoval jako nedemokratické. „Je to nepřijatelná situace,“ řekl podle agentury Anadolu mluvčí a vznesl řečnickou otázku, co je pravý důvod zákazu.

Situace v dějišti hlavní demonstrace byla podle médií chvílemi velmi emotivní. Demonstranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, křičeli „Allahu akbar!“ (bůh je veliký) a někteří na přítomné novináře volali: „Lživý tisk!“ Tagesspiegel uvedl, že jednotlivci se modlí.

Na shromáždění přišel turecký ministr sportu a mládeže Akif Kiliç, který se narodil v Německu. Akci označil jako signál semknutosti vůči pučistům. „Ze shromáždění má vyjít takové poselství, že všechny politické strany i nevládní organizace v Německu stojí společně proti puči a chtějí obhajovat demokracii,“ prohlásil.

Malá krajně pravicová strana Pro NRW (Občanské hnutí pro Severní Porýní-Vestfálsko) se chtěla navzdory policejnímu zákazu vydat městem a dostat se co nejblíže ke stoupencům tureckého prezidenta, nakonec se pořadatelé akce s policisty dohodli, že nebudou situaci vyhrocovat. Podle DPA policie shromáždění asi 250 lidí před kolínským hlavním nádražím rozpustila.

Policie zadržela jednoho příslušníka krajní pravice, který napadl novináře, a zasahovala proti Erdoganovým přívržencům, kteří se vetřeli mezi stoupence prokurdské PKK a začali tam skandovat hesla. „Situace je relativně klidná,“ řekl DPA kolínský policejní prezident Jürgen Mathies.

Nad městem létaly vrtulníky, v pohotovosti byla vodní děla, kolem shromáždění hlídkovali policisté na koních. Kolínská primátorka Henriette Rekerová zřídila na místě koordinační štáb, který měl rychle přijímat nezbytná opatření, kdyby se situace začala vyostřovat. Kromě toho policie Severního Porýní-Vestfálska poskytovala na twitter důležité informace v němčině i turečtině.

Podle listu Tagesspiegel mnoho kolínských Turků vyvěsilo do svých oken turecké vlajky. V Německu žijí zhruba tři miliony lidí tureckého původu, většinou přistěhovalci, kteří přišli do Spolkové republiky v 60. a 70. letech, nebo jejich potomci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video