Bulharský premiér chce po triumfu proruského kandidáta na prezidenta rezignovat | E15.cz

Bulharský premiér chce po triumfu proruského kandidáta na prezidenta rezignovat

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Bulharska Bojko Borisov nabídl demisi své vlády, čímž reagoval na vítězství proruského kandidáta Rumena Radeva v nedělních prezidentských volbách. Své oznámení zaslal Borisov zákonodárcům v bulharském parlamentu.

"Akceptujeme vůli lidu a gratulujeme těm, kteří mají podporu většiny voličů," reagoval na hlasování Borisov. Bulharský premiér již v neděli prohlásil, že rezignuje v případě, že kandidát jeho strany GERB v prezidentském klání prohraje. Radev, podporovaný opozičními socialisty, porazil vládní proevropskou kandidátku kandidátku Cecku Cačevovou rozdílem více než 20 procentních bodů.

 

Voliči jeho zvolením dali přeneseně najevo svou nespokojenost s Borisovovou vládou, nejčastěji jim vadí jeho údajná neschopnost bojovat s korupcí. Výsledky voleb jsou i vyjádřením zklamání z Evropské unie a naopak obav z toho, že Rusko, které bylo vždy historickým partnerem země, by mohlo být odsunuto na druhou kolej.

"Ve svém dopise poslancům premiér uvedl, že vláda bude nadále plnit své povinnosti až do zvolení nového kabinetu," stojí v dnešním prohlášení Borisovovy vlády. Podle analytiků nadcházející politická nestabilita v zemi povede k dalšímu odkladu potřebných reforem a k odrazení investorů.Bývalý generál bulharského letectva Radev se na pět let ujme úřadu 22. ledna. Pravomoci prezidenta jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

Politický nováček Radev přilákal zejména voliče, kteří jsou podle Reuters otrávení ze současných zkorumpovaných politiků. Bývalý pilot stíhačky, který studoval i ve Spojených státech, slíbil, že zachová pozici Bulharska v NATO. Zároveň ale řekl, že "být proevropský neznamená být protiruský".

"Během své volební kampaně nově zvolený americký prezident říkal, že usiluje o hlubší dialog s Ruskem," uvedl Radev po hlasování. "To dává silnou naději, že by mohlo dojít k mírovému řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině," dodal.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video