Proruský kandidát zvítězil i v moldavských volbách, Igor Dodon slibuje sjednocení s Podněstřím | E15.cz

Proruský kandidát zvítězil i v moldavských volbách, Igor Dodon slibuje sjednocení s Podněstřím

ČTK

Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Moldavsku vyhrál proruský kandidát Igor Dodon, který se ziskem 52,3 procenta hlasů porazil svou prozápadně orientovanou rivalku Maiu Sanduovou. Dodon v kampani sliboval sjednotit do jedné federace s Moldavskem odštěpenecké Podněstří, což je východní pás země, který mají od začátku 90. let pod kontrolou proruští separatisté.

"Vyhráli jsme. Gratuluji Maie Sanduové za cenný výsledek a slibuji, že budu prezidentem nejen těch, kteří mě volili, ale i těch, kteří hlasovali proti mně," řekl podle agentury TASS vítěz voleb na tiskové konferenci.

Na první zahraniční cestu se Dodon chystá do Moskvy, se kterou by rád podepsal dohodu o strategickém partnerství. Podle Dodona má ujednání zahrnovat ekonomickou, sociální a politickou spolupráci, společný postup k urovnání konfliktu v Podněstří a také právní záruky moldavských pracovních sil v Rusku.

V Bulharsku ovládl prezidentské volby proruský kandidát Radev

Dodon, který se úřadu ujme v březnu 2017, podle agentury Reuters rovněž uvedl, že bude usilovat o vypsání předčasných parlamentních voleb na příští rok, ty řádné by se přitom měly konat až v roce 2018. Vysvětlil to tím, že k uskutečnění jeho plánu je nezbytné odstavit od moci současnou prozápadní koalici.

První kolo voleb 30. října vyhrál Dodon se ziskem 48,5 procenta hlasů, což mu ke zvolení hlavou státu nestačilo. Sanduová v prvních přímých prezidentských volbách po dvaceti letech skončila druhá s 38,2 procenta hlasů. Rozhodujícího druhého kola se zúčastnilo 53,5 procenta voličů.

Strašení Ruskem v Moldavsku nezabírá. Favorit voleb preferuje Putinovu celní unii před EU
Trump si jako hlavního poradce vybral Steva Bannona, kritici ho mají za krajního nacionalistu
Když přemýšlíte o Evropě, vzpomenete si taky na Moldavsko?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!