Cameron obvolával politiky. S Nečasem mluvil o posilování trhu EU | E15.cz

Cameron obvolával politiky. S Nečasem mluvil o posilování trhu EU

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika i Velká Británie mají zájem na dalším prohlubování vnitřního trhu Evropské unie, řekl dnes český premiér Petr Nečas. Ve středu večer, přímo při jednání vlády, absolvoval telefonický rozhovor s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem.

„To je obrovský potenciál konkurenceschopnosti a obrovského rozvoje,“ řekl dnes Nečas během cesty z návštěvy Maďarska. Společný trh unie by podle něho neměl být „jakousi Popelkou“ v porovnání se společnou měnou, tedy s eurem. Nyní pod jednotný trh spadá jen asi 40 procent zboží a služeb v Evropě. „On skutečně není dokončený, není operabilní,“ poznamenal Nečas. Podotkl, že v unii nyní „všichni mluví“ o eurozóně a přijímají se opatření k zachování eura. „Ale zrovna tak musíme pěstovat zachování společného trhu,“ dodal.

Cameron ve středu obvolával některé evropské politiky, kromě Nečase například telefon zvedl švédský premiér Fredrik Reinfeldt či irský Enda Kenny. Londýn se snaží zabránit své izolaci poté, co vetoval změny v základní smlouvě Evropské unie, které mají umožnit užší fiskální unii členů eurozóny, a hledá v EU potenciální spojence.

Evropští představitelé se minulý týden dohodli na návrhu nové smlouvy o hlubší ekonomické integraci eurozóny. K 17 zemím eurozóny se však odmítla připojit Británie, třetí největší ekonomika EU, a devět dalších členů EU, včetně České republiky, si vzalo čas na rozmyšlenou.

Nečas dnes v Budapešti prohlásil, že smlouva by měla platit pouze pro země skutečně euro používající a že pro ČR je nepřijatelné, aby se jakkoliv týkala daňové harmonizace či posílení pravomocí EU zasahovat do důchodových, sociálních systémů či oblastí, jako je zdravotnictví nebo důchodová politika, které dnes stojí mimo unijní pravomoci.

Cameron ve středu podle svého mluvčího ujistil své evropské protějšky, že Británie chce úspěch nové dohody, ale domnívá se, že bez záruk je pro 17 zemí eurozóny nejlepší pokračovat mimo lisabonskou smlouvu. Podle mluvčího se Cameron se svými protějšky při telefonických rozhovorech shodl na tom, že prioritou pro evropské hospodářství zůstává komplexní a rozhodná akce v boji s dluhovou krizí a zvýšení konkurenceschopnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video