Čaputová pověří Matoviče sestavením vlády | E15.cz

Čaputová pověří Matoviče sestavením vlády. Do koalice s ním chtějí tři strany

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu pověří Igora Matoviče sestavením nové vlády po sobotních parlamentních volbách, které Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrálo. Čaputová to oznámila poté, co se setkala s šéfy tří stran, jež podle hlavy slovenského státu vyjádřili připravenost jednat s Matovičem o vytvoření kabinetu.

Případná čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu. Její vznik ale zatím není zcela jistý. Například exprezident a šéf nové strany Za lidi Andrej Kiska by byl v koalici raději bez populistického hnutí Jsme rodina. Plány tohoto hnutí na masivní výstavbu státních bytů kritizoval šéf jiné pravděpodobné koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík.

Samotné pověření sestavením vlády je na Slovensku politickou tradicí, které nemá oporu v ústavě. Mandát od hlavy státu k vytvoření kabinetu neznamená, že Matovič se automaticky stane premiérem. Slovenští prezidenti v minulosti po parlamentních volbách jmenovali předsedou vlády toho politika, který dokázal shromáždit potřebnou většinu ve sněmovně.

Protikorupčnímu hnutí OLaNO by k vytvoření koalice, která by měla většinu v parlamentu, postačovala i spolupráce jen se dvěma ze tří zmíněných stran. Matovič chce ale širší koalici kvůli tomu, že hodlá změnou ústavy například zavést plošné prověrky soudců.

Proevropský politik Kiska například upozornil na nejasnou pozici hnutí Jsme rodina k zahraniční orientaci země. Například Kollár loni kritizoval sankce, které dříve uvalila EU na Rusko. Kiska také zmínil morální a odborný kredit zástupců koalice v různých funkcích. Již v minulosti vyšly najevo kontakty Kollára na lidi spojované s podsvětím.

Šéf SaS Sulík zase za nereálné označil plány Kollárova uskupení stavět 25 tisíc státních nájemných bytů ročně. Kollár chce také dosáhnout vyčlenění některých státních firem ze systému hospodaření veřejných financí státu tak, aby si tyto firmy mohly půjčit na různé projekty, aniž to zvýšilo oficiální státní dluh.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video