Carrie Fisher, princezna Leia z Hvězdných válek, zemřela ve svých 60 letech

Pricenza Leia

Pricenza Leia Zdroj: free

Ve věku šedesáti let dnes zemřela americká herečka Carrie Fisherová, která se proslavila rolí princezny Leiy v kultovní filmové sci-fi sérii Hvězdné války. S odvoláním na mluvčího rodiny to uvedl americký časopis People. Fisherová v pátek utrpěla během letu z Londýna do Los Angeles infarkt.

"S hlubokým zármutkem Billie Lourdová potvrzuje, že její milovaná matka Carrie Fisherová dnes ráno v 08:55 (17:55 SEČ) zemřela," uvedl mluvčí rodiny Simon Halls v krátkém prohlášení.

Fisherovou v pátek postihl masivní srdeční infarkt asi 15 minut před přistáním letadla, které bylo na cestě z britské metropole na západní pobřeží USA. Byla poté hospitalizována na jednotce intenzivní péče.

Fisherová se narodila 21. října 1956 jako dcera herečky Debbie Reynoldsové a zpěváka Eddieho Fishera. Rodiče se rozvedli dva roky po jejím narození a otec se pak oženil s herečkou Elisabeth Taylorovou. V roce 1983 se Fisherová vdala za zpěváka Paula Simona, za rok se s ním ale rozvedla. Její dcera - rovněž herečka Billie Lourdová - se narodila ze vztahu s uměleckým agentem Bryanem Lourdem.

Před kamerou Fisherová debutovala v roce 1975 v komedii Šampón. Poté studovala rok a půl herectví v Londýně. V Hvězdných válkách se poprvé představila v roce 1977 jako neohrožená princezna Leia, která je dcerou Padmé Amidaly a Anakina Skywalkera. Do ságy se vrátila v roce 2015 v novém díle Star Wars: Síla se probouzí. Zahrála si také v romantické komedii Když Harry potkal Sally (1989) nebo v komedii Ženy (2008).

Fisherová se měla podílet také na natáčení osmé epizody Hvězdných válek, které by se měly do kin dostat v roce 2017.

Letos v listopadu Fisherová vydala své memoáry, v nichž mimo jiné odhalila, že během natáčení Hvězdných válek udržovala milostný poměr s hercem Harrisonem Fordem, který ve filmu ztvárnil Hana Sola. Fisherové tehdy bylo 19 let a ženatému Fordovi 33.

V minulosti napsala Fisherová několik úspěšných knih, v nichž zpracovala mimo jiné svůj boj se závislostí na alkoholu, kokainu a lécích i s psychickou chorobou - bipolární poruchou.

Svůj literární talent uplatnila Fisherová také jako scénáristka. Vlastních děl sice příliš nenapsala, často se ale podílela na úpravách cizích scénářů, třeba k filmům Hook, Sestra v akci či Smrtonosná zbraň 3.

Zármutek nad úmrtím Fisherové už vyjádřila řada známých osobností včetně herců Williama Shatnera, Miy Farrowové či Whoopi Goldbergové. "Beze slov #Zdrcený," napsal na twitteru Mark Hamill, který si po boku Fisherové zahrál Luka Skywalkera v Hvězdných válkách.