Cena ropy letí po víkendové dohodě vzhůru, je nejvýše od léta 2015

ropa

ropa Zdroj: profimedia.cz

ropa
ropa
ropa, ropovod
BP, ekologické havárie, těžba ropa
Těžba ropy
14
Fotogalerie

S levným benzinem je nejspíš konec. Ropný trh zareagoval na víkendovou dohodu o snížení těžby mezi kartelem OPEC a dalšími těžařskými zeměmi výrazným cenovým vzestupem. Ceny ropy během dnešního obchodování vystoupily až o 6,5 procenta a dostaly se na maxima od léta 2015.

Severomořská ropa Brent se po zahájení obchodů v Asii vyšplhala až na 57,89 dolaru za barel. Později však o část zisků přišla a kolem 18:00 SEČ si připisovala tři procenta na 55,95 dolaru za barel.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) vykazovala ve stejnou dobu nárůst o 3,1 procenta a nacházela se těsně nad 53 dolary za barel. Během dne přitom vystoupila až na 54,51 USD.

OPEC se v sobotu s více než desítkou nečlenských zemí poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Země mimo OPEC přislíbily snížit od ledna produkci celkem o 558.000 barelů denně.

Kartel OPEC se předminulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům na trhu nezvykle nízká. Ceny ropy po dohodě OPEC vyskočily o zhruba 15 procent, potom ale o část zisků přišly.

Přední americká investiční banka Goldman Sachs předpokládá, že reálně se těžba v důsledku dohody sníží o zhruba milion barelů denně. To by mělo cenu WTI v prvním pololetí příštího roku udržet kolem 55 dolarů za barel, uvedla banka podle agentury Reuters.