Červená karta pro Blattera s Platinim? Etická komise FIFA je suspendovala | E15.cz

Červená karta pro Blattera s Platinim? Etická komise FIFA je suspendovala

Joseph Blatter
Joseph Blatter
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA pozastavila předsedovi Seppu Blatterovi a šéfovi UEFA Michelu Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Bývalý místopředseda FIFA Čong Mong-jun, který se chtěl podobně jako Platini ucházet v únorových volbách o předsednickou funkci po Blatterovi, byl na šest let vyloučen ze všech fotbalových aktivit. K tomu dostal korejský miliardář pokutu 100 tisíc švýcarských franků (zhruba 2,5 milionu korun).

Platini si vzal dva dny na rozhodnutí, zda se odvolá. Blatter prý odvolání neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Podle Blatterových právníků etická komise nepostupovala správně. „Prezidenta Blattera zklamalo, že komise nedodržela etický a disciplinární řád, protože oba nabízejí možnost slyšení. Etická komise rozhodla na základě neporozumění generálního prokurátora ve Švýcarsku, který otevřel vyšetřování, ale nevznesl proti prezidentovi žádná obvinění,“ uvedli Blatterovi zástupci v prohlášení.

Jména z korupční kauzy

Blattera, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, ve funkci dočasně nahradí šéf Africké fotbalové konfederace Kamerunec Issa Hayatou jako nejdéle sloužící místopředseda světové federace. Platiniho může zastoupit předseda španělského svazu Ángel María Villar. I jejich jména však figurují v rozsáhlé korupční kauze.

Blattera vyšetřují švýcarské úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Devětasedmdesátiletý švýcarský funkcionář čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa hluboko pod cenou.

K květnu byl sice Blatter navzdory korupčnímu skandálu, který vypukl těsně před kongresem FIFA, znovu zvolen předsedou, ale po čtyřech dnech dal funkci k dispozici. Jeho nástupce se bude volit 26. února. Vedle Platiniho a Čong Mong-juna oznámil kandidaturu i jordánský princ Alí bin Husajn, který s Blatterem na jaře prohrál.

Podezřelá platba

Vyšetřována je i podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Generální prokurátor Michael Laube už dříve uvedl, že šedesátiletý bývalý francouzský fotbalista je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Platini uvedl, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu a dobrou pověst. „Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci,“ prohlásil Platini. „Nic mě nezastaví před tím, abych zajistil, že se skutečná pravda ukáže. Nikdo by neměl pochybovat v mé odhodlanosti tohle dokázat,“ uvedl mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče.

Fotbalová asociace ČR nemá k současné situaci kolem FIFA příliš informací. „Dorazila k nám pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor,“ uvedl sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Pětapadesátiletý Francouz Valcke, jenž byl generálním sekretářem FIFA od roku 2007, byl už v polovině září z funkce uvolněn. Přestože FIFA obvinění nekonkretizovala, podle všeho se týkalo jeho účasti v nelegálním prodeji vstupenek na loňské mistrovství světa v Brazílii na černém trhu. Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022.

Korupční skandál ve FIFA se řeší od května
Chronologie hlavních událostí současného korupčního skandálu v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA):
27. května - Dva dny před kongresem federace s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.
29. května - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen devětašedesátiletý Švýcar Sepp Blatter.
2. června - Čtyři dny po svém znovu zvolení dal Blatter funkci k dispozici, později bylo rozhodnuto, že nové volby se uskuteční 26. února 2016.
2. července - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.
15. července - Do USA byl ze Švýcarska vydán první ze sedmi zatčených funkcionářů, někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.
25. září - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera, který je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Francouze Michela Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků.
8. října - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video