Češi platí deváté nejvyšší daně ze členů OECD, vedou Belgičané

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Češi platí deváté nejvyšší daně ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která má celkem 34 členů. Vyplývá to z nejnovější publikace organizace, která se věnuje zdanění mezd v loňském roce. Daně a sociální pojištění spolknou bezdětným Čechům celkem 42,5 procenta ze mzdy.

Nejvíce na daních zaplatí Belgičané a to celkem 55,5 procenta ze mzdy. Z nejnižšího zdanění se mohou těšit Chilané, kde takzvaná složená daňová kvóta dosahuje pouhých sedmi procent. Průměr OECD přitom dosahuje 35,3 procenta, zdanění českých zaměstnanců je tak nadprůměrné.

Největšímu nárůstu daní byly v loňském roce vystaveni Maďaři, jejichž země se potácí ve velkých finančních problémech. Týkalo se to ovšem jen jedinců, kteří nemají rodinu. Maďarské rodiny s dětmi se naopak těšily největšímu poklesu daní. V Česku složená daňová kvóta rovněž narostla, ale jen velmi nepatrně o necelý jeden procentní bod.

Pořadí Země Složená daňová kvóta 2011 (v % mzdy)
1. Belgie 55,5
2. Německo 49,8
3. Maďarsko 49,4
3. Francie 49,4
4. Rakousko 48,4
5. Itálie 47,6
6. Švédsko 42,8
7. Finsko 42,7
8. Slovinsko
9. Česko 42,5
10. Estonsko 40,1

Zdroj: OECD

OECD upozorňuje, že během posledních tří desetiletí zdanění příjmů znatelně klesalo, ale v letech 2010 a 2011 se tento trend nejspíš zastavil. Řada vlád v současnosti přijímá úsporná opatření, aby zastavily zadlužování, které zrychlila hospodářská krize odstartovaná v roce 2008. To se v mnoha případech neobejde bez zvyšování daní.

Výjimkou není ani Česko, kde se současná vláda soustředí spíše na zvyšování nepřímých daní, tedy především daně z přidané hodnoty.