Češi v Afghánistánu čelili dalším útokům, propukla „fighting season“ | E15.cz

Češi v Afghánistánu čelili dalším útokům, propukla „fighting season“

Čeští vojáci na hlídce v okolí spojenecké základny Bagrám (archivní foto z prosince 2013)
Čeští vojáci na hlídce v okolí spojenecké základny Bagrám (archivní foto z prosince 2013)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští vojáci v Afghánistánu byli v uplynulém měsíci několikrát terčem útoku. Napadeni byli střelbou z lehkých i protitankových ručních zbraní, žádný z vojáků nebyl při incidentech zraněn. Přetrvávají také raketové útoky na základnu Bagrám, kterou 2. strážní rota hlídá.

Česká jednotka před měsícem zaznamenala největší ztráty v historii české armády. Při sebevražedném atentátu padli během hlídky u základny Bagrám čtyři vojáci, další pak zemřel po převozu do nemocnice v Česku.

Čeští vojáci se na hlídky vrátili tři dny po incidentu, několik dnů poté byl ale při střelbě na hlídku zraněn další voják, který obsluhoval střeleckou věž obrněného vozidla MRAP.

Podobné útoky se podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové poté odehrály ještě několikrát. „Bezpečnostní situace v oblasti je složitá. V letním období se intenzita útoků na koaliční jednotky pravidelně stupňuje. Stejné je to i v Provincii Parwán, tedy v oblasti, kde působí 2. strážní rota,“ uvedla Růžičková.

Období léta je v Afghánistánu nazýváno „fighting season“, tedy období bojů. Povstalecké jednotky mohou být v této době zásobovány přes vysokohorské průsmyky ze sousedního Pákistánu, které přes zimu zapadají sněhem. Část nepřátelských bojovníků se proto na zimu stáhne a situace se zpravidla zklidní.

Armáda zavedla nová opatření

Vedení armády po incidentech zmiňovalo nutnost zavedení opatření, která by podobným událostem mohla předcházet. O podrobnostech ale nechtějí čeští vojáci kvůli bezpečnosti mluvit. „Proběhlo celkové vyhodnocení a analýza obou červencových incidentů, na základě kterých byla přijata adekvátní opatření jak v taktické činnosti, tak ve způsobu provádění patrol. Konkrétní detaily nejsou s ohledem na operační bezpečnost veřejnou informací,“ poznamenala Růžičková.

Členové mise v Afghánistánu v polovině července řekli, že vojáci například jezdí na hlídky ve více lidech, důkladněji si hlídají své okolí a snaží se být obezřetnější v kontaktu s místními obyvateli. Změnil se také čas hlídek.

Česká strážní jednotka v Afghánistánu, ve které slouží 150 vojáků, již byla po červencových ztrátách doplněna na plné počty. Poslední z vojáků se k jednotce připojil 19. července. Současná jednotka bude v zemi působit asi dva měsíce, poté by je měli vystřídat kolegové především ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Působení české armády v Afghánistánu na roky 2014 a 2015 musí schválit vláda a Poslanecká sněmovna. Armáda rozsah misí navrhuje ve stejném rozsahu jako dosud. Vše ale komplikuje politická situace v Afghánistánu spojená s nedávnou volbou nového prezidenta. Do jmenování nové hlavy státu nemají spojenci partnera, se kterým by mohli podepsat smlouvu o dalším setrvání aliančních jednotek v zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video