Česká socha vyvolala v Bruselu protesty levicových poslanců | E15.cz

Česká socha vyvolala v Bruselu protesty levicových poslanců

Sousoší skupiny Pode Bal, která vyvolalo protesty v Bruselu, a jeden z jeho autorů Petr Motyčka
Sousoší skupiny Pode Bal, která vyvolalo protesty v Bruselu, a jeden z jeho autorů Petr Motyčka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Protest několika poslanců zastupujících v Evropském parlamentu extrémní levici vyvolalo odhalení umělecké instalace od české skupiny Pode Bal. Při jejím vytvoření se inspirovali tématem železné opony a smrtí člověka, který se jí jako jeden z mnoha v době totality snažil překonat. Podoba díla, které zachycuje krvácející ležící postavu a přihlížející pohraniční hlídku, vadí skupině levicových poslanců.

„Tvrdí, že podoba instalace se rozchází s původně předloženými plány. Není tomu tak, dílo vypadá přesně tak, jak bylo avizováno. Požadovali po nás, abychom ho odstranili, zůstane ale na místě podle plánu do 2. června. Je to ostuda, zvláště ve chvíli, kdy sem přijela rodina mladého muže, který tehdy na hranicích zemřel,“ řekl jeden z autorů sousoší Petr Motyčka.

„Dílo má být odstraněno pod záminkou vizualizace krve, která vytéká z těla oběti. Je to smutné a směšné zároveň, neboť právě totalitní režimy jsou na prolévání krve postaveny,“ řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Není to tak dávno, co se podobná dramata odehrávala na hranicích uvnitř Evropy. Neměli bychom zapomínat,“ dodala.

Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československa do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od hranice se svobodným světem. Vojáci Tautze našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí. Tautz druhý den zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky dnes žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.

Sousoší skupiny Pode Bal, která vyvolalo protesty v Bruselu Autor: ctk
Sousoší skupiny Pode Bal

Dílo je instalováno na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou pořádá Platforma evropské paměti a svědomí. Ředitelka platformy Neela Winkelmannová kontaktovala Pode Bal k vytvoření díla k tématu železné opony a zločiny s ní spojenými, jimiž se konference zabývá. Pode Bal již dříve ve svých dílech reflektoval současné vnímání minulosti a především komunistických zločinů.

Socha je podle tvůrců kromě historické události inspirována i současnou politickou situací v Evropě. Výjevu se smrtí Tautze přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka. Zem, na níž mladé Tautzovo tělo spočívá, provrtávají červi s tváří Noama Chomského, další osobnosti s velkou popularitou, jehož levicové smýšlení ale autoři sochy také vnímají jako nebezpečné pro budoucnost.

Olga Dvořák: Umělec má dostat šanci, ale musí se ukázat

Milan Knížák: Kreativita je sprosté slovo. Mělo by se zakázat

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.