Česko uzavřelo ambasádu v Libyi, diplomaty evakuovala armáda | E15.cz

Česko uzavřelo ambasádu v Libyi, diplomaty evakuovala armáda

Boje v Tripolisu
Boje v Tripolisu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi dnes Česko dočasně uzavřelo své velvyslanectví v Libyi. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí ČR. Česká armáda podle sdělení generálního štábu evakuovala z metropole Tripolisu deset pracovníků českého zastupitelského úřadu. Připojilo se k nim také jedenáct zaměstnanců švýcarské ambasády.

Letoun CASA C-295 M vzlétl v poledne s 21 evakuovanými na palubě z Tripolisu a po mezipřistání v italském Palermu dosedl v podvečer na pražské letiště ve Kbelích. Ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby občané ČR za současné situace do Libye necestovali.

V Tripolisu dochází v posledních týdnech k bojům mezi znepřátelenými milicemi, které mimo jiné vyřadily z provozu mezinárodní letiště. Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi podle agentury Reuters o život na 200 lidí. Své zastupitelské úřady v posledních dnech dočasně uzavřela také řada dalších západních zemí.

České velvyslanectví v Tripolisu bylo uzavřeno již před třemi lety během povstání proti Kaddáfímu, velvyslanec i ostatní personál opustil ambasádu koncem února 2011. Zpět se tehdy čeští diplomaté vrátili po více než půl roce, v polovině října 2011, tedy až po Kaddáfího pádu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video