Chelsea Manningová po sedmi letech opustí vězení | E15.cz

Chelsea Manningová po sedmi letech opustí vězení

Chelsea Manningová
Chelsea Manningová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Z vojenského vězení v kansaském Fort Leavenworthu dnes po sedmi letech vyjde na svobodu Chelsea Manningová, která v letech 2009-10 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks více než 700 tisíc utajovaných armádních a diplomatických dokumentů. Její původní pětatřicetiletý trest za špionáž zmírnil na pětinu těsně před odchodem z úřadu bývalý americký prezident Barack Obama. Původní trest byl podle něj neúměrný.

Hned po svém odsouzení v roce 2013 nastoupil Manning cestu ke změně pohlaví, přestože celou dobu byl držen v mužské věznici. Podle advokátů se dvakrát pokusil o sebevraždu a odpykával si dlouhé vězeňské tresty na samotce.

Dnes devětadvacetiletá Chelsea Manningová se podle amerických médií bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob, tedy lidí, kteří změnu pohlaví podstoupili.

Přesto bude podle agentury Reuters její přechod z vězení na svobodu složitý - trangenderové osoby se v USA stále potýkají s nedůvěrou a diskriminací, mnozí navíc Manningové vyčítají její kontakty s WikiLeaks, které vyústily ve velký mezinárodní skandál.

Během věznění Manningové Pentagon přehodnotil svůj vztah k trangenderovým osobám a povolil jim, aby v armádě sloužily s přiznáním své skutečné identity. Tato změna se podle odhadu odborníků týká 7000 osob. Manningová formálně v armádě i po odpykání trestu zůstane na "dlouhodobé dovolené", než armáda její status s konečnou platností vyřeší. Nebude pobírat plat, ale bude mít přístup k armádní lékařské péči.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video