Chile jako první v jižní Americe zakázalo igelitky v obchodech | E15.cz

Chile jako první v jižní Americe zakázalo igelitky v obchodech

plastové tašky
plastové tašky
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Chile se stalo první jihoamerickou zemí, která zakázala používání plastových tašek v obchodech. Zákon vstoupil v platnost v pátek, aplikovat ho musí začít velké obchody za půl roku a malí obchodníci za dva roky. Už v této lhůtě ale smí dávat zákazníkům na jeden nákup maximálně dvě igelitové tašky. Informovala o tom chilská média.

Platnost zákona vyhlásil slavnostně v pátek chilský prezident Sebastián Piňera, který před supermarketem v Santiagu de Chile rozdával textilní tašky. S ministryní pro životní prostředí Marcelou Cubillosovou přinesl také transparent s nápisem "Sbohem plastové tašky". Podle chilské vlády se v zemi každý rok vyrobí 3,2 miliardy plastových tašek.

"Trvá několik vteřin než se plastová taška vyrobí, několik minut se používá, než se v ní přinese nákup domů, ale pak trvá 400 let než se v přírodě rozloží," zdůraznil v pátek Piňera. Vyzval také Chilany ke změně přístupu k recyklování odpadů, aby další generace nemusely poznávat křišťálové řeky jen z knih. Piňera též uvedl, že ho šokovala studie, podle níž se v 90 procentech žaludků mořských ptáků našly stopy po plastech.

Po uplynutí šestiměsíční lhůty (v případě malých obchodníků dvouleté) bude hrozit prodejcům pokuta 370 dolarů (asi 8100 korun) za každou plastovou tašku, kterou dají zákazníkovi. Výjimku přiznává zákon pro potraviny, které musí být dány do sáčku z hygienických důvodů.

Chile se novým zákonem podle místních médií zařadilo mezi šedesátku zemí světa, které používání plastových tašek v obchodě omezují. V jižní Americe je ale první zemí, která je na celonárodní úrovni zakázala úplně. Úplný zákaz mají například některé provincie v sousední Argentině. Na celonárodní úrovni ho přijala letos v lednu středoamerická Panama, která dala obchodníkům na přizpůsobení se nové normě ochrannou lhůtu 18 měsíců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video