Chorvaté v referendu podpořili vstup do Evropské unie | E15.cz

Chorvaté v referendu podpořili vstup do Evropské unie

Chorvaté v referendu podpořili vstup do Evropské unie
Chorvatsko, referendum
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Chorvaté v dnešním referendu schválili vstup své země do Evropské unie. Po sečtení čtvrtiny hlasů ho podpořilo 67 procent voličů, informovala agentura Reuters. Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem příští rok v létě.

Souhlas Chorvatů s členstvím v Evropské unii v dnešním referendu se všeobecně očekával. Podpořila ho velká většina politických stran, proti jsou radikální nacionalisté, kteří tvrdí, že Chorvatsko ztratí suverenitu.

Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem příští rok začátkem července. Ratifikace by měla být pouhou formalitou.

Ekonomika Chorvatsko závisí hlavně na turistickém ruchu a poslední tři roky se potýká s recesí, nezaměstnanost dosahuje osmnácti procent. Politici upozorňovali, že záporný výsledek referenda by zřejmě vyústil ve snížení chorvatského úvěrového ratingu.

Smlouvu o vstupu do Evropské unie podepsali Chorvaté loni 9. prosince. Krátce poté ji schválil Evropský parlament. Po Chorvatech budou o smlouvě hlasovat parlamenty sedmadvaceti států unie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!