Chorvatsko chce zpomalit proud uprchlíků, část zablokovalo na srbské hranici | E15.cz

Chorvatsko chce zpomalit proud uprchlíků, část zablokovalo na srbské hranici

Situace na srbskochorvatské hranici
Situace na srbskochorvatské hranici
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle posledních zpráv chorvatská policie zablokovala desítky migrantů na hranici se Srbskem. Snaží se tak vyslyšet výzvu slovinského ministerstva vnitra ke zpomalení proudu uprchlíků směřujícího do této dvoumilionové země. Asi 2700 uprchlíků vstoupilo během soboty z Chorvatska do Slovinska a další přes jeho území proudili v noci a dnes ráno, kdy čekalo v chorvatském tranzitním táboře Opatovac na vstup do Slovinska na čtyři tisíce uprchlíků.

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Lublaň uvedla, že tomu nebude bránit, dokud bude Německo, kam většina běženců míří, uprchlíky přijímat. Během soboty a dneška už bylo zatím registrováno 1650 uprchlíků na slovinsko-rakouském Šentilj/Spielfeld.

Poprvé po mnoha týdnech dnes naopak nepřišli žádní uprchlíci na rakousko-maďarský hraniční přechod Nickelsdorf, který zel prázdnotou. Dnes dopoledne slovinské úřady očekávaly dalších zhruba 1800 uprchlíků přijíždějících z Chorvatka. Zhruba 1200 už dorazilo kolem 9:30 středoevropského času vlakem, další měli přijet autobusy.

Slovinsko v sobotu oznámilo, že bude z Chorvatska přejímat pouze 2500 lidí denně a nové běžence bude přijímat až poté, co část uprchlíků odcestuje dále do Rakouska. To dnes podle APA zatím fungovalo, i když jenom v sobotu prý přicestovalo více než 6400 uprchlíků do Chorvatska. Slovinské úřady tvrdí, že může být denně bez problémů přepraveno k rakouským hranicím pět tisíc lidí a že dokud neopustí zemi, další uprchlíky Slovinsko nepřijme.

Připravené Slovinsko

„Nemůžeme přijímat neomezené množství migrantů, pokud budeme vědět, že nemohou pokračovat ve své cestě (dál na Západ),“ upozornil podle agentury Reuters státní tajemník slovinského ministerstva vnitra Boštjan Šefic. „Věřím, že Chorvatsko, Srbsko a Makedonie budou muset přijmout také (podobná) opatření,“ dodal.

Zablokování uprchlíků Chorvaty na hranici se Srbskem už nastalo a vyvolalo napětí mezi běženci, napsala agentura AP. Část se jich pokusila hraniční přechod obejít přes pole.

Se zajištěním hladkého průjezdu uprchlíků přes slovinské území pomáhá slovinské policii armáda. „Na rozdíl od jiných zemí mělo Slovinsko čas se připravit. Není to úplně dokonalé, ale postupujeme vpřed,“ prohlásila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Caroline van Burenová.

Podle serveru BBC News dostali běženci, kteří přijeli autobusy do slovinského pohraničního města Gruškovje, jídlo, teplé oblečení a lékařskou pomoc. V autobusech bylo prý hodně rodin a malými dětmi, mnohé promočené studenými dešti. Vlak s 1800 běženci zase dorazil v sobotu na chorvatsko-slovinský hraniční přechod Mursko Središće/Petišovci.

Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat. UNHCR uvedl, že Slovinsko dokáže denně přijmout až 7000 běženců.

Malá kapacita

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti humanitárním organizacím, které varují, že by tisíce uprchlíků mohly kvůli tomu uváznout v Chorvatsku či ještě jižněji a východněji v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do bohatých západoevropských států.

Na řecké ostrovy se z Turecka mezitím denně plaví další stovky až tisíce uprchlíků. I dnešek si vyžádal mezi běženci překonávající Egyjské moře krutou daň v podobě pěti utonulých, z toho tří dětí, včetně kojence. Řeckým pobřežním hlídkám se podařilo 11 osob u řeckého ostrova Kastellorizo, ležícího východně od Rhodu, zachárnit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video