Čína chce výkonnější státní sektor, počet firem sníží na třetinu | E15.cz

Čína chce výkonnější státní sektor, počet firem sníží na třetinu

Šanghajská čtvrť Pchu-tung (ilustrační foto)
Šanghajská čtvrť Pchu-tung (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Pierre Selim - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína pravděpodobně sníží počet velkých státních podniků na 40. Uvedla to dnes podle agentury Reuters čínská média. Centrální vláda v Pekingu v současnosti vlastní 112 konglomerátů. Rozsáhlá reorganizace nedostatečně výkonného státního sektoru se prý uskuteční prostřednictvím obřích fúzí.

Konsolidace by se měla uskutečnit nejdříve v komerčních sektorech, především v konkurenceschopných odvětvích, napsal s odvoláním na nejmenované zdroje oficiální čínský list Economic Information Daily. Prostředky se prý budou více zaměřovat na velké podniky, aby se zabránilo tvrdému konkurenčnímu boji, jaký v minulosti nastal mezi čínskými státními podniky CNR a CSR.

Oba tito přední státní výrobci vlaků si navzájem konkurovali v soutěžích o velké zakázky v zahraničí. Fúze těchto podniků v hodnotě 26 miliard dolarů vytvořila obří společnost, která dokáže konkurovat západním výrobcům, jako jsou německý Siemens nebo kanadský Bombardier.

Nedůležité podniky budou prodány

Státem vlastněné podniky v méně klíčových odvětvích, především v sektoru služeb, budou prodány na kapitálovém trhu, napsal také list Economic Information Daily s odvoláním na nejmenovaný úřední zdroj.

Restrukturalizační plán hraje zásadní roli v úsilí prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit výkonnost státního sektoru.

Čínská ekonomika rostla v prvních třech měsících roku nejpomaleji za posledních šest let a vláda v Pekingu obtížně hledá správná opatření, kterými by kondici druhé největší světové ekonomiky podpořila, napsala agentura Reuters.

Tomáš Hülle: Čeští podnikatelé v Číně jsou naivní

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video