Čína má největší střední třídu na světě, překonala USA | e15.cz

Čína má největší střední třídu na světě, překonala USA

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters,

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína překonala v počtu lidí náležejících ke střední třídě Spojené státy a má nejpočetnější střední třídu na světě. Nyní ji tvoří zhruba 109 milionů lidí, zatímco v USA je to přibližně 92 milionů.

Vyplývá to z průzkumu švýcarské banky Credit Suisse, jehož závěry zveřejnil server CNNMoney.

Do střední třídy Credit Suisse zahrnuje lidi s majetkem od 50 do 500 tisíc dolarů (1,2 milionu až 12 milionů korun). Credit Suisse používá při měření spíše majetek než příjmy, aby zabránila dočasným změnám způsobeným například nezaměstnaností. Číňané bohatnou ohromujícím tempem - od roku 2000 se ke střední třídě přidalo dvakrát více Číňanů než Američanů. Bohatství dospělého Číňana od té doby stouplo čtyřnásobně na 22.500 USD.

Čína má nyní na celosvětové populaci pětinový podíl, na celosvětovém bohatství zhruba desetiprocentní. Majetek čínských domácností by mohl podle Credit Suisse přitom i nadále růst rychleji než majetek domácností v rozvinutých zemích. V Číně se také očekává prudký růst počtu milionářů, do roku 2020 se jejich počet má zvýšit o 74 procent na 2,3 milionu. Podle dřívější zprávy švýcarské banky UBS a konzultační společnosti PricewaterhouseCoopers v Číně přibyl v prvním čtvrtletí letošního roku téměř každý týden jeden nový miliardář.

Jak žije sílící čínská střední třída? Nebývalý materiální vzestp není bez starostí

Všemocná střední třída

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery