Čína snížila cíl růstu na sedm procent, vláda připravuje reformy | E15.cz

Čína snížila cíl růstu na sedm procent, vláda připravuje reformy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CEphoto, Uwe Aranas via Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší ekonomika světa si musí zvyknout na pomalejší tempo ekonomického rozvoje. Peking snížil cíl růstu HDP pro letošní rok na sedm procent, což je o půl procentního bodu níže, než dosud plánoval.

Za celý loňský rok Čína dosáhla růstu 7,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za poslední čtvrtstoletí. Podle premiéra Li Kche-čchianga budou nižší čísla „novým standardem“, se kterým se bude muset země, dosud zvyklá na dvouciferné růsty ekonomiky, smířit. Premiér zdůraznil nutnost provedení reforem s cílem vybudovat stabilnější základy ekonomického růstu.

Čtěte komentář Miroslava Zámečníka:

„Hluboce zakořeněné problémy našeho ekonomického rozvoje jsou stále zřetelnější. Letos budeme čelit větším potížím než v předchozím roce,“ řekl Li Kche-čchiang podle agentury Reuters na výročním zasedání čínského parlamentu.

Mezi priority čínské vlády patří reformy obřích státních podniků či liberalizace bankovního systému a finančních trhů, výzvou bude i udržení stále ještě velmi vysokého tempa růstu i přes ochlazení realitního trhu a nadbytek výrobních kapacit. V dlouhodobějším výhledu se chce Peking zbavit exportní závislosti posílením role domácí spotřeby a odepsat neefektivní investice.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.