Číňané koupí čtvrtinu Hiltonu za 6,5 miliardy dolarů | E15.cz

Číňané koupí čtvrtinu Hiltonu za 6,5 miliardy dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská skupina HNA Group koupí zhruba 25 procent akcií americké hotelové společnosti Hilton Worldwide Holdings a stane se jejím největším akcionářem. Čtvrtinový podíl v Hiltonu kupují Číňané od investiční společnosti Blackstone Group za 6,5 miliardy dolarů (161 miliard korun), sdělila dnes HNA.

Od HNA jde už o druhou akvizici hotelových aktivit v USA. V dubnu konglomerát oznámil, že koupí společnost Carlson Hotels, která vlastní značky jako Radisson a Country Inns and Suites a provozuje 1400 hotelů ve 115 zemích. HNA je aktivní v řadě oblastí, od logistiky přes turistické služby, hotely a správu letišť po pojištění a finanční služby. Provozuje také více než desítku leteckých společností.

HNA Group koupí podíl v Hiltonu po 26,25 dolaru za akcii, což je 15 procent nad páteční závěrečnou cenou tohoto titulu. Blackstone v roce 2007 odkoupila celý Hilton za 26,7 miliardy dolarů včetně dluhu a v roce 2013 většinu jeho akcií prodala na burze v rámci dosud největší primární emise akcií hotelové společnosti. Sjednanou cenou oceňuje HNA hotelovou společnost na zhruba 26 miliard dolarů.

Transakce umožní HNA Group rozšířit správní radu Hiltonu o dva své lidi. Dvě místa v radě, včetně jejího předsedy Jonathana Graye, zůstávají nadále firmě Blackstone.

Hilton Worldwide Holdings kromě hotelů stejného jména provozuje rovněž zařízení pod značkami Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, DoubleTree, Embassy Suites Hotels, Hampton Inn & Suites nebo Homewood Suites by Hilton. Loňské tržby společnosti překročily 11 miliard dolarů, skupina zaměstnává zhruba 164.000 lidí.

Akvizice je další z řady globálních transakcí čínských firem. Ty masivně nakupují v zahraničí kvůli zpomalení ekonomického růstu doma a v zájmu získání zahraničních zkušeností a technologií. Od počátku letošního roku hodnota fúzí a akvizic oznámených čínskými firmami dosáhla rekordních 181 miliard dolarů, což je o 70 procent více než za celý loňský rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video