Číně utekl známý vězeň a aktivista

Jeden z nejznámějších čínských disidentů Čchen Kuang-čcheng utekl ze svého domácího vězení, kde ho střežili vojáci. Na utajeném místě pak na internet nahrál video adresované čínskému premiérovi Wen-Ťi-paovi.

„Vážený pane Wene, s velkými obtížemi jsem uprchl,“ začíná Čchen svůj patnáctiminutový vzkaz, ve kterém má na očích černé brýle a mluví klidným, ale důrazným hlasem. Čínského premiéra žádá o tři věci: aby vyšetřil údajné brutální zmlácení Čchenovy rodiny a viníky potrestal, aby ochránil jeho rodinu a udělal něco s korupcí v zemi.

Čchen Kuang-čcheng pochází z provincie Šan-tung a v domácím vězení je od roku 2010. Od narození nevidomý Čchen je povoláním právník. Popularitu si získal, když před soudem zastupoval fyzicky postižené vesničany. Když však začal hájit zájmy žen, které musely kvůli čínské politice jednoho dítěte podstoupit interrupci, upoutal na sebe pozornost státní moci. V roce 2006 byl odsouzen s vágním odůvodněním narušení majetku a dopravy a v žaláři pobyl 51 měsíců. Odtud šel rovnou do domácího vězení, kde byl údajně velmi přísně střežen. Jeho případ vyvolal velkou pozornost médií. O prpouštění Čchena opakovaně žádala i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

„Já jsem sice volný, ale bojím se o svojí rodinu… svou ženu, dítě, mou matku. Kvůli mému útěku se možná stanou znovu terčem brutálních útoků,“ říká uprchlík na videu. Podle americké organizace Human Rights in China bezprostředně po Čchenově útěku zmizeli jeho starší bratr a synovec.

Kde se Čchen nachází nyní není známé. Podle některých aktivistů opustil provincii Šan-tung. „Mohu vám zaručit, že pan Čchen je na sto procent bezpečném místě v Pekingu. Tolik vám mohu prozradit,“ napsal BBC Bob Fu, zakladatel americké organizace ChinaAid. I podle jiného aktivisty z Pekingu je Čchen mimo Šan-tung.

Objevily se i nepotvrzené zprávy, že čínský disident přijal azyl na ambasádě Spojených států v Pekingu. Velvyslanectví ale podle agentury AP odmítlo zprávu komentovat.

Incident by mohl stát některé úředníky křeslo. Podobná veřejná kritika je v Číně velmi vzácná. Zároveň se budou muset zodpovídat z toho, že se jim nepodařilo Čchena uhlídat.