Čínské firmy zrušily zahraniční akvizice za téměř dva biliony, kvůli restrikcím v Číně | E15.cz

Čínské firmy zrušily zahraniční akvizice za téměř dva biliony, kvůli restrikcím v Číně

Čínské firmy zrušily zahraniční akvizice za téměř dva biliony, kvůli restrikcím v Číně
Peking: rychlý, moderní
• 

ČTK

Čínské podniky loni musely zrušit dohody o akvizicích v zahraničí za téměř 75 miliard USD (1,9 bilionu korun). Hlavním důvodem byly zásahy regulátorů a také devizové restrikce v Číně. Celkem tak bylo zrušeno 30 akvizic evropských a amerických firem. S odvoláním na analýzu právní společnosti Baker McKenzie a výzkumné firmy Rhodium to uvedl ekonomický list Financial Times. O rok dříve byly zrušeny dohody jen za deset miliard dolarů.

Navzdory nárůstu počtu případů rušení dohod se přímé zahraničí investice Číny v USA a v Evropě loni více než zdvojnásobily a dosáhly rekordních 94,2 miliardy dolaru (2,4 bilionu korun).

"Číňané jsou stále profesionálnější, ale prodejci dávají větší přednost případným zájemcům mimo Čínu kvůli restrikcím, které byly uvaleny na pohyb kapitálu," řekl FT zdroj, který se zabývá dohodami s čínskými investory.

Pražská čínská klinika je bez českého investora. Číňané Brodu vyplatili

Čína loni zaznamenala rekordní odliv kapitálu způsobený hlavně očekáváním, že čínský jüan bude pokračovat v poklesu k dolaru. Na vině byl i pomalejší růst domácí poptávky.

Regulační úřady po celém světě loni zvolily k čínským investicím tvrdý přístup, často s odvoláním na neurčité obavy o národní bezpečnost. Jednou z největších překážek pro nákupy čínských firem v zahraničí se však ukázal čínský devizový regulátor. V obavě, že čínské skupiny používají zahraniční fúze a akvizice k tomu, aby mohly přesunout kapitál do daňových rájů, čínské úřady naznačily, že zasáhnou proti akvizicím, které považuje za spekulativní. Povolovat chtějí pouze ty akvizice, které jsou strategické, anebo ty, které mají součinnost s podnikáním na domácím trhu. Úřady se zaměřily na akvizice zahrnující půdu, hotely, produkci filmů a další aktivity související se zábavou.

Florentinum je už definitivně čínské, CEFC zaplatila plnou cenu

Asijci ovládli české reality, nakupovali kanceláře, hotely i sklady

Největší dohodou, kterou čínský regulátor loni zablokoval, byla snaha pojišťovny Anbag Insurance koupit za 14 miliard dolarů americký hotelový řetězec Starwood Hotels & Resorts.

V USA bylo celkem zablokováno deset dohod v hodnotě 58,5 miliardy dolarů. V Evropě bylo zrušeno 20 dohod, jejichž hodnota dosáhla 16,3 miliardy dolarů.

CEFC se chlubí, že v Česku investovala již téměř 23 miliard. Plánuje další

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!