Čínský prezident si v Paříži vyslechl kritiku nekalých praktik. Reagoval popřením

Čínský prezident Si Ťin-Pching navštívil Francii: jednal s prezidentem Emmanuelem Macronem

Čínský prezident Si Ťin-Pching navštívil Francii: jednal s prezidentem Emmanuelem Macronem Zdroj: ČTK/Sarah Meyssonnier

Když před pěti lety hostil francouzský prezident Emmanuel Macron svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga, přivítal ho na zámku ve Versailles s okázalou pompou. Od té doby ale vztahy mezi Francií a EU na jedné a Čínou na druhé straně výrazně ochladly. V Elysejském paláci se v pondělí 6. května odehrála u strohého kancelářského stolu slovní výměna, kdy si každá strana říkala, co chtěla, ale vzájemně si neodpovídaly. Teprve budoucnost ukáže, zda si při tom také naslouchaly, nebo ne.

Macron si na pařížské setkání se Si Ťin-pchingem přizval posilu v podobě předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, také aby ukázal, že s čínským pohlavárem mluví jaksi jménem celé Evropské unie. Pověděli mu, že nepřipustí, aby se Čína dál dopouštěla nekalých obchodních praktik, poškozovala evropské dovozce a zaplavovala evropský trh ocelí či elektrovozy za dumpingové ceny. 

Od usměvavého hosta se na „oplátku“ dověděli, že Čína nic takového nedělá – přeje si jen dobré partnerské vztahy s Evropou a také strategickou komunikaci.

Konkrétně si Si Ťin-pching od Von der Leyenové vyslechl, že „EU nebude váhat s tvrdými opatřeními na ochranu své ekonomiky a bezpečnosti“. Měla tím na mysli zejména antidumpingové vyšetřování dovozů čínských elektromobilů, jehož výsledky mají být zveřejněny během května.

Čína se sice pokusila o odvetu v podobě podobného šetření vůči dovozům francouzského koňaku, významem však nesouměřitelnou. Není vyloučeno, že „pařížské semeno“ v Pekingu vzklíčí – Čína potřebuje odbytiště pro své elektrovozy a Evropa pro ni zůstává posledním velkým otevřeným trhem: všechny ostatní – USA, Indie, Turecko – už zavedly protičínské bariéry.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!