Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů | E15.cz

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálniční tunel Karavanky bude během nejrušnějšího víkendu sezóny uzavřen
Dálniční tunel Karavanky bude během nejrušnějšího víkendu sezóny uzavřen
• 
ZDROJ: Christian Horvat, Wikimidea Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropské dálnice jsou přetížené a mnohakilometrové kolony komplikují dovolenkové cestování k moři. Od rána je uzavřena korutanská dálnice A11 před hraničním tunelem Karavanky kvůli návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku. Objízdné trasy na jih jsou rovněž ucpané, uvedl rakouský automobilový a cyklistický svaz ARBÖ. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem se od rána vytvářejí až šedesátikilometrové kolony.

Podle aktuální dopravní situace na webu ARBÖ byly před 14:00 hodinou přetížené rakouské dálnice A1, A9 i A10, podobně jako německá dálnice A8 z Mnichova do Salcburku, kde se jezdí krokem. Na tauernské dálnici A10 vznikly po uzavření Karavanek kolony. Ve směru na Salzburk před tunelem Oswaldiberg krátce před objízdnou trasou po A2 se po poledni vytvořila čtyřkilometrová kolona způsobující půlhodinové zdržení, uvedl ARBÖ.

A přetížená je A2 i v Itálii, kde pokračuje jako A23. „Na celém pobřeží a především před Terstem je silný provoz,“ řekla mluvčí rakouského autoklubu ÖAMTC.

Ve směru na Německo je desetikilometrová kolona mezi obcemi Hallein a Walserberg kvůli hraničním kontrolám a nehodě. Řidiči se zdrží o hodinu.

Ucpávají se i objízdné trasy

odle aktuální dopravní situace na webu ARBÖ byly před 14:00 hodinou přetížené rakouské dálnice A1, A9 i A10, podobně jako německá dálnice A8 z Mnichova do Salcburku, kde se jezdí krokem. Na tauernské dálnici A10 vznikly po uzavření Karavanek kolony. Ve směru na Salzburk před tunelem Oswaldiberg krátce před objízdnou trasou po A2 se po poledni vytvořila čtyřkilometrová kolona způsobující půlhodinové zdržení, uvedl ARBÖ.

A přetížená je A2 i v Itálii, kde pokračuje jako A23. „Na celém pobřeží a především před Terstem je silný provoz,“ řekla mluvčí rakouského autoklubu ÖAMTC.

Ve směru na Německo je desetikilometrová kolona mezi obcemi Hallein a Walserberg kvůli hraničním kontrolám a nehodě. Řidiči se zdrží o hodinu.

Podle rakouské rozhlasové stanice ORF je uzavřen i Wurzenský průsmyk do Slovinska a objížďka není možná ani přes Loiblský průsmyk, protože by se řidiči dostali do Lublaně, kde je dálnice uzavřená.

Na pyhrnské dálnici A9 se čekalo hlavně před řetězcem tunelů Klaus v Horních Rakousích ve směru do Slovinska. Tento směr při cestě do Chorvatska využívají i Češi. Problémy tam lze čekat i u Štýrského Hradce, protože jižně od města u jezera Schwarzlsee končí hudební festival s očekávanou návštěvností 120 tisíc lidí.

Správce rakouských dálnic Asfinag hodlá řidičům rozdávat vodu a radí jim, aby se dnes Slovinsku úplně vyhnuli. Ve Slovinsku umístil 150 webových kamer, které mají řidičům poskytovat informace o aktuální situaci na silnici. Přehled kamer je na webu.

Zdržení na přechodech

Kolony jsou i na přechodech mezi Slovinskem a Chorvatskem. Na rakousko-slovinském přechodu Spielfeld-Šentilj se jezdí krokem a dále na trase na spojnici A4 Maribor-Ptuj ve směru do Chorvatska je desetikilometrová fronta, která řidiče zdrží o dvě hodiny. Podle ARBÖ se kolem 12:30 vůbec, ani krokem nepohybovala čtyřkilometrová část této kolony.

Na slovinsko-chorvatském přechodu u Gruškovje jižně od Ptuje se jezdí krokem. Na slovinsko-chorvatském hraničním přechodu Dragonja jižně od Terstu je třeba počítat až se 40minutovým zdržením kvůli policejním kontrolám, uvedl ARBÖ. „Na slovinské dálnici A2 u Brežice před hraničním přechodem je pětikilometrová kolona,“ uvedla mluvčí ÖAMTC.

Českým cestovatelům trasu na jih komplikovala i ucpaná dálnice D1, kterou dopoledne na Benešovsku zhruba na hodinu zcela uzavřela nehoda tří aut. Po 13:00 byl provoz plně obnoven.

Ucpaná je i rakouská dálnice A4 do Maďarska, před přechodem Nickelsdorf/Hegyeshalom si řidiči při příjezdu do Rakouska hodinu počkají.

Dopravní komplikace zasáhly kvůli výměně turnusů i francouzské motoristy. Dopoledne dosahovaly zácpy v zemi 670 kilometrů, především na dálnici A7 směrem na jih. Auta ale stála i v opačném směru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video