Další jednodenní proces? Šéfa velké čínské pojišťovny soudí za finanční podvody

Anbang

Anbang Zdroj: profimedia.cz

Anbang
Anbang
3
Fotogalerie

V Šanghaji začal proces s předsedou správní rady pojišťovny Anbang Insurance Group. Wu Siao-chuej je obžalován z podvodu a zneužití svého postavení k osobnímu obohacení. Kontrolu nad třetí největší pojišťovnou země v únoru převzala čínská vláda, Wu byl zatčen loni.

Jak napsala agentura AP, většina procesů v Číně trvá pouze jeden den, a to i v případech, kdy jde o komplikované finanční záležitosti. Tresty jsou pak vyneseny v řádu dní nebo týdnů.

Wu založil pojišťovnu Anbang v roce 2004 a začal s agresivní expanzí v branži, již do té doby ovládaly státem vlastněné pojišťovny. Postupně společnost zaměstnala přes 30 tisíc lidí a měla 35 milionů klientů. Poskytovala služby od životních pojistek, bankovnictví, správy majetku a pronájmů po makléřský servis. Měla také zájem investovat do mrakodrapu na Manhattanu, který patří rodině zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Loni ale jednání v této věci skončilo bez dohody.

O budoucnosti Anbangu se začalo mluvit, když společnost oznámila, že Wu loni předal vedení svým zástupcům a byl zatčen. Obviněn je podle sdělení prokuratury z podvodného získání 65 miliard jüanů (205 miliard korun) a zneužití svého postavení. V únoru vláda oznámila, že přebírá kontrolu nad pojišťovnou kvůli "ilegálním obchodním praktikám, jež zásadním způsobem ohrozily její platební schopnost".

Agentura AFP napsala, že je překvapivé, že do nemilosti upadl právě Wu, považovaný za osobu s dobrými politickými konexemi. Jeho ženou je vnučka zakladatele ekonomických reforem ze 70. let Teng Siao-pchinga.